EENE LIMBURÖSCHE DRIEHOEKSMETING UIT HET BEGIN DER 18e EEUW. In het afgeloopen jaar werden verschillende torens in Limburg bezocht door de H.H. leden en technici der graadmetings-commissie en werden daarop metingen verricht. Moeielijk zou men kunnen vermoeden, dat dezelfde torens voor bijna twee eeuwen ook beklommen werden door een technicus, wel niet juist met 't doel, om de gegevens voor het meten van een gedeelte van den aardgordel te verzamelen, maar toch ook om de onderlinge ligging te bepalen van de verschillende plaatsen en punten van uit de torens zichtbaar. Even als nu de dorpelingen zich verbazen over het geheimzinnige „telegra- feeren met spiegels" der graadmeters, zoo stonden ook toen de eenvoudige landlieden verwonderd over het boven hun begrip gaand werken met „kijkers en waterpassen", zóó soms, dat zij luide tegen die „vreemdigheid" protest aanteekenden. Er moest toen, in het jaar 1710 ongeveer, eene nauwkeurige kaart gemaakt gemaakt worden van het bisdom Roermond, dat van 17011722 bestuurd werd door Angelus d'Ongnies, graaf d'Estrées, baron de Roulenecourt. Het bisdom was zeer verbrokkeld, zooals Limburg zelf. Nieuwstadt, Viersen, Erkelens, Valkenburg, Roermond vormden enclaves; van het aaneenliggende gedeelte maakte de grens een ware slangenlijn. Om een goed overzicht over zijn bisdom te erlangen, vatte Graaf d'Ongnies het plan op, daarvan eene getrouwe afbeelding te doen vervaardigen. Tot dien tijd had men het altijd gedaan met eene schetskaart uitgegeven bij Mariette te Parijs. Zij was echter vol gebreken. Daarom zag hij uit naar een man, wiens „mathematique kennis hem een waarborg gaf voor de spoedige verwezenlijking van zijn plan en vond dien in Nicolaas Leclercq, een Jezuit uit Luik. Bij brief van 6 October 1710 stond Verneuil, de provinciaal der orde, aan Leclercq toe, het werk te beginnen. Veel bijzonderheden over den persoon van N. Leclercq zijn ons niet bekend geworden, alleen weten wij dat hij eene goede topografische kaart van het Luikerland uitgaf.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 18