REORGANISATIE VAN HET KADASTER. Wij stellen ons voor in de volgende bladzijden een schets te geven van de opmaking en inrichting van een eigendoms- en een belastingkadaster op de grondslagen, voorgesteld op de algemeene vergadering der leden van de Vereeniging voor kadaster en land meetkunde den 20stfin Augustus 1888 te Utrecht gehouden en aldaar, alsmede op die het vorig jaar te Groningen gehouden, met een stemmigheid. bekrachtigd. Deze schets zal worden toegelicht door voorbeelden; naast platen, die de inrichting van plans en hulpkaarten voorstellen, zullen nieuwe registers op de boekhouding van den eigendom ontworpen en zal de bijhouding dier registers in verband met de bestaande boekhou ding verduidelijkt worden. Eindelijk zal het hoofdbezwaar, dat nog steeds tegen de vernieu wing van het kadaster wordt aangevoerd en waarop door sommigen veel te veel gewicht wordt gelegd, zoo goed als geheel worden weggenomen door een ontwerp-reorganisatie van den hypothecair- kadastralen dienstwaaruit zal blijken, dat de hermetingen met kracht kunnen voortgezet worden zonder hooge kosten, dat de geheele vernieuwing van het kadaster op den langen duur zelfs zou kunnen plaats vinden zonder verhooging der Staatsbegrooting. Inrichting van het eigendoms- en van het belastingskadaster. Wellicht heeft op geen gebied het dilettantisme weliger getierd, dan bij het ontwerpen en inrichten van kadasters. De eerste stap op dit gebied is van beslissenden invloed op de geheele verdere organisatie en in den regel blijkt eerst als het geheele werk gereed is en millioenen uitgegeven zijn, dat de eerste stap een misstap was,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 3