34 bijzonderheden, toevallige erfscheidingen, kanten van wateringen, slooten en vijvers in al hare bochtige grilligheid, tot houten bruggetjes toe, alles wordt met gelijke zorg en nauwkeurigheid opgemeten. Onder scheid tusschen eigendoms- en andere grenzen kan niet worden gemaakt, daar de laatste bij akte van eigendomsoverdracht, zonder nieuwe meting, tot eigendomsgrenzen kunnen verheven worden. Boven dien kan elk grenspunt als uitgangspunt voor latere metingen ter bijhouding worden dienstbaar gemaakt, daar eene andere technische grondslag ontbreekt. Hoe veranderlijk al die toevallige perceelgrenzen zijn, is van algemeene bekendheid. De waterkanten van slooten en wateringen verschillen bij elk verschil in hoogte van den waterstand, zij worden bijna jaarlijks gewijzigd door het schoonhouden, door verzakking en aanplemping, door het wegnemen of aanleggen van bruggetjes enz. Aan de rechterzijde van plaat I is het veldwerk voor een eigendoms- en belastingkadaster voorgesteld. Een onderzoek naar de beste methode van perceelmeting ligt thans buiten ons bestek. Om de vergelijking gemakkelijk te maken, is dezelfde lijnenconstructie gebezigd als bij het veldwerk voor het fïskale plan, onder weglating van overbodige meetlijnen. De hoofdlijnen (roode kettinglijnen) zijn polygoonzijden. Behalve de eigendomsgrenzen (zware zwarte lijnen) zijn ook gemetselde ge deelten van bruggen en hoofdgebouwen (roode lijnen) met nauw keurigheid opgemeten, voornamelijk ten einde bij metingen ter bijhouding de opsporing van driehoeks- en polygoonpunten als deze bij uitzonderiug alleen onder den grond zijn verzekerd te vergemakkelijken en de onveranderde plaatsing ervan te kunnen controleeren. De met nauwkeurigheid afgelezen meetcijfers worden in zwarten inkt opgeteekend, en de onderdeden van meters in decimalen uit gedrukt. De meting van de overige gebouwen, van de grenzen van belas- tingperceelen, van houten bruggetjes, voor zoover de figuratieve voorstelling ervan op het plan wenschelijk is, geschiedt op meer globale wijze; de meetgetallen blijven in potlood (op de plaat in rood) en worden in den regel op volle meters afgerond; bij uit zonderingen worden de onderdeden van meters in den vorm van

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 44