36 in oude steden, bijv. te Utrecht, sommige gebouwen door metselwerk van meer dan een meter dikte gescheiden. Soms wordt dit metsel werk gevormd door oude kerk- of kloostermuren, waarin wel eens kasten of privaten zijn uitgehouwen, soms ook bevinden zich tusschen de gebouwen kleine ingemetselde ruimten, waarvan de eigenaars zelfs het bestaan niet vermoeden en waaraan zij voorloopig ook niet veel waarde hechten. Bij herbouw worden dergelijke muren wel eens afgehakt of verborgen ruimten in bezit genomen. In dergelijke gevallen is het niet alleen hoogst moeilijk, maar ook ongewenscht reeds bij voorbaat een definitieve grenslijn te trekken. De juridieke beteekenis eener onbepaalde grens zou kunnen gelijkstaan met die eener betwiste (zie blz. 12). Ook is het te Utrecht een gewoon verschijnsel, dat de kelders (kluizen) van een huis geheel of gedeeltelijk onder het huis van den buurman zijn gelegen en onder de openbare straat door aan een erfje bij de gracht uitkomen 1), Alsdan wordt terecht voor het kadaster alleen de toestand op den beganen grond opgenomen. Het zou later een enkele maal twijfelachtig kunnen zijn op welke hoogte de grens bij de delimitatie was genomen, bijv. wanneer de kelder hoog is, vensters aan straat heeft en den vorm van een benedenverdieping aanneemt. Alsdan zou men op het veldwerk bij benadering kunnen aangeven op welke hoogte A. P. de kadastrale perceelgrens is gelegen. Het kadaster met bewijskracht heeft ten doel meerdere zekerheid aan den eigendom te geven, geenszins om alle quaesties te voorkomen. Zoo kan het niets bewijzen omtrent den eigendom van kelders of bovenverdiepingen. Werd de behoefte aan afzonderlijke keldernommers grooter, dan zou daarin door eene afzonderlijke kelderkaart kunnen voorzien worden. Waar muren of ijzeren rasteringen op gemetselden voet tusschen erven of tuinen tot eigendomsscheiding dienen, is het gewenscht op veldwerk en plan aan te duiden, of de muur gemeen is of bij welk perceel hij behoort. Enkele malen zijn zelfs aan afzonderlijk verkochte en bewoonde kelders, onder de openbare straat gelegen, zoogenaamde keldernommers bij het kadaster gegeven, die zonder grootte in den legger worden opgenomende straat- nommers behouden de volle grootte.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 46