38 tegenwoordig gevolgde wijze van minitieuse opmeting van toevallige waterkanten. Het aantal perceelen op het belastingplan bedraagt slechts ongeveer de helft van dat op het fiskale, doordien zijn weggelaten: vijvers, erfscheidingen, heggen, rasteringen, greppels en dergelijke, indien zij van tijdelijken aard zijn of geene gronden afscheiden die aanmerkelijk in huurwaarde verschillen. De tijd en de kosten aan de meting, de kaarteering, het in inkt zetten, de nummering, de inhoudsberekening en het opmaken der kopieën van veldwerk en plans te besteden, zijn tot meer dan de helft bekort. Het overige werk, de opmaking van staten en registers voor de boekhouding, is evenredig aan het aantal nommers en eige naars. Voor de boekhouding op het eigendomskadaster (de hypothe caire) bedraagt het aantal nommers slechts het 1/5 a 1/10 deel van het tegenwoordig getal, dit zal voor het belastingkadaster in vele streken beneden de helft dalen. V. Hulpkaarten. Op plaat V is rechts een hulpkaart afgebeeld, dienende tot bij houding van het belastingplan (nette- veld- en gemeenteplan). Strikt genomen zou men hiermede kunnen volstaan, ook voor de bijhouding van het bijblad. Het verdient echter aanbeveling eene afzonderlijke reeks hulpkaarten met veldwerk op te maken voor het eigendoms kadaster (zie figuur links van plaat V). Tegen deze regeling is te minder bezwaar omdat na de vernieuwing van het kadaster geen nieuwe eigendomsgrenzen ontstaan dan op grond van voorafgaande meting, zoodat op de gewone jaarlijksche dienstreizen van den landmeter (controleur) alléén wijzigingen in den plattegrond van gebouwen of nieuwe belastingperceelen opgemeten worden. Ter vereenvoudiging van den druk is ook voor plaat V, naast den zwarten steen, slechts één kleursteen gebruikt. Vandaar dat de vervallen grenzen gestippeld, de nieuwe gestreept, de vervallen nom mers doorgehaald zijn. De wijzigingen op de hulpkaart voorgesteld zijn een gevolg van stichting, grensrectificatie en toewijzing na openbaren verkoop.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 48