39 Op nommer 16 is gesticht en de eigenaar van nommer 17, die zijn eigendom in kavels wil veilen, meent dat het huis over de grens is gebouwd. Dit geval zal zich overigens zelden voordoen, omdat bij twijfel omtrent de juiste grens men zich deze zal doen aanwijzen alvorens er een gebouw langs op te trekken. De grensbepaling kan op verschillende wijzen geschieden. Wij veronderstellen dat nabij de te bepalen grens geen driehoeks- of polygoonpunt aanwezig is en de oorspronkelijke meetlijnen niet meer uitgezet kunnen worden, doch meerdere verder afgelegen driehoeks- punten zichtbaar zijn. De landmeter berekent alsdan met behulp van het oorspronkelijk veldwerk de coördinaten van de grenspunten tusschen de nommers 16 en 17 (zoo dit niet reeds bij de oorspron kelijke kadastreering is gedaan) een eenvoudig werk van geringen omvang. Hij bepaalt in de nabijheid der grens een nieuw punt van driehoeksmeting, hetzij door alleen in het te bepalen punt, of door tevens in een of meer andere punten richtingen te meten. Het nieuwe driehoekspunt wordt duurzaam verzekerd, ten einde ook later voor metingen ter bijhoudiug te kunnen dienen. De coördi naten-verschillen tusschen dit punten de gezochte grenspunten worden op het terrein uitgezet door de bekende richting van den meridiaan (X-as) gaande door het driehoekspunt of van den perpen diculair daarop uit te bakenen. Geeft dit bezwaren, dan worden de coördinaten der grenspunten getransformeerd op een andere lijn door het driehoekspunt gaande, van welke de richting met den meridiaan is bepaald. Daar het huis (nieuw nommer 50/2) werkelijk over de grens blijkt gebouwd te zijn, kan de eigenaar van N°. 17 vergoeding van de viervoudige waarde van het ingenomen gedeelte vorderen 2). Hij geeft evenwel de voorkeur aan een grensrectificatie op de wijze als door de gestreepte lijn is aangeduid. Een bekwaam rekenaar, voorzien van een geodetischen kalender, waarin o. a. log. tafels van 4 en 5 decimalen voorkomen, zal de coördinaten van het nieuwe punt in korten tijd op het terrein te berekenen. s) Tijdschr. III bldz. 47. Volgens ons B. W. zou hij de afbraak van een gedeelte van het huis kunnen vorderen. Iedereen gevoelt, dat dit veel te ver gaat.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 49