40 De veiling in kavels heeft het gevolg, dat aan de eigenaar van nommer 8 het aangrenzend deel van nommer 17 wordt gegund (nieuw nommer 52) zoodat de betwiste grens tusschen die beide nommers vervalt. Als grens tusschen verschillende belastingperceelen nommers 52/1 en 2 en 52/3 blijft zij evenwel bestaan. Boekhouding. Bij het inrichten eener nieuwe boekhouding moet aan verschillende eischen worden voldaan. Even als bij het ontwerpen van de plans moet allereerst gelet worden op eene goede voortdurende bijhouding. Die bijhouding moet voor de hypotheken zoodanig worden ingericht, dat door de wijze van boeking vergissingen zich zelf verraden, zoodat men den hypothecairen toestand van een perceel niet alleen met een oogopslag kan overzien, maar ook waarborgen heeft, dat het overzicht eene trouwe weerspiegeling is van den inhoud van het inschrijvingsregister. Bovendien moet de nieuwe boekhouding passen bij de oude, die zij slechts langzamerhand en geleidelijk, voor elke gemeente afzon derlijk vervangt, naarmate de hermetingen voltooid worden. Voorloopig moet zij blijven dienen tot grondslag voor het negatieve stelsel, doch tevens is het van groot belang, dat zij de overgang tot een positief stelsel niet in den weg staat. Dit alles is mogelijk geworden door de splitsing in een eigendoms- en een belastingkadaster, die in de inrichting der plans haren oor sprong neemt. De boekhouding op den eigendom wordt gehouden geheel onaf hankelijk van die ten behoeve van den omslag der grondbelasting. Doch even als het belastingplan eene voortzetting, een ontwikkeling op den grondslag van het eigendomsplan vormt, zoo houdt ook de boekhouding van het belastingkadaster verband met die op den eigendom. Het ideaal eener boekhouding op den eigendom, reeds op 1 Maart 1825 in de zitting der volksvertegenwoordiging1) door den Voorduin IV blz. 531. Tijdschr. K. en L. II blz. 73 en VI blz. 130.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 50