44 de metingsstaten (N°. 75), onder weglating van de namen der eigenaars en verder van alles, wat op de grondbelasting betrekking heeft. Hierdoor wordt het lastig nazoeken in de staten N°. 75 vermeden, die kantonsgewijs per dienstjaar worden ingebonden en behalve de filiatie der eigendomsnommers, ook die der belastingnommers bevatten. In den hermetingsstaat (N°. 75a) is het aantal oude nommers vele malen grooter dan dat der nieuwe eigendomsnommers. Bij het aan leggen van het nieuwe perceelenregister wordt daarom de geheele linkerbladzijde uitsluitend gebezigd om de oude nommers in te schrijven, waaruit het nieuwe nommer is ontstaan. De perceelnommers op de rechterbladzijde zullen meer dan één regel van elkander verwijderd zijn, tengevolge voor de inrichting der linkerbladzijde. Dit is bovendien wenschelijk, omdat het aantal aanteekeningen van inschrijvingen vrij wat aanzienlijker zal worden dan thans, omdat eigendomsperceelen veel minder aan vernommering onderhevig zijn dan belastingperceelen. Niettemin zal het register geringer omvang hebben, omdat het geheele getal nommers zooveel kleiner wordt. De beide beschreven registers loopen parallel. Hunne volle be- teekenis zullen zij eerst verkrijgen na de eerstvolgende vernieuwing der hypotheken (tenzij men reeds terstond alle bestaande hypotheken wil overbrengen). Daarna zal men met een oogopslag den hypo- cairen toestand van een perceel kunnen overzien. De nieuwe boekhouding kan voor onbepaald langen tijd worden voortgezet. Het zal onnoodig zijn haar in nog gunstiger licht te plaatsen door als achtergrond den bekenden treurigen toestand van de bestaande boekhouding te schilderen. Deze is reeds thans, nauwe lijks een dozijn jaren na de vernieuwing der inschrijvingen, zoo bedenkelijk, het onderzoek, of een perceel al dan niet bezwaard is, dikwijls zoo langwijlig en geeft daardoor zoo licht aanleiding tot vergissingen gezwegen nog van de besmetting met inschrijvingen die het gevolg is der gebrekkige boekhouding dat alleen reeds daarom eene vernieuwing der inschrijvingen niet zeer lang meer kan uitblijven. Zie Verkrijging van onroerende zaken blz. 63, Tijdschr. VI blz. 136.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 54