47 worden overgeboekt, ook niet te vernommeren. Ook bij stichting, bijbouw, afbraak enz. zal in den regel geen vernummering noodig zijn. De zaak is overigens van ondergeschikt belang, daar zij geen invloed meer heeft op de hypothecaire boekhouding maar alleen op eenvoud in de bijhouding van belastingplan en legger, vooral ten behoeve van fiskale belangen, behoeft te worden gelet. Onze beschouwingen over het tweeledig kadaster resumeerende, wijzen wij vooral op de volgende voordeelen: a. Vereenvoudiging der meting, beperking van het aantal nommers, daardoor besparing van tijd en geld; b. Door de bewijskracht in rechte van het eigendomsplan de zeker heid van den grondeigendom verhoogd; een deugdelijken grond slag gevormd voor ieder stelsel van overdracht van onroerend goed; de invoering van een positief stelsel bevorderd; c. Het gevaar voor vergissingen in akten en in de boekhouding door de invoering van eigendomsnommers grootelijks verminderd; d. Boekhouding op het perceel; een grootboek van den eigendom, waarin de geschiedenis en de hypothecaire toestand van ieder eigendom in een oogopslag kunnen overzien worden: dubbele boekhouding op de hypotheken. e. De bezwaren tegen splitsing of vereeniging van bewaringen, tegen overbrenging eener gemeente van de eene bewaring naar de andere zeer verminderd. Onze schets van het tweeledig kadaster moest uit den aard der zaak eenigermate beknopt zijn. Den zaakkundigen lezer zal het gemakkelijk vallen omtrent enkele details meer licht te zoeken in de bijgevoegde platen en uit de invulling der kolommen van de registers in verband met de onderstelde wijziging van eigendoms- en belastingplan volgens de hulpkaart. Overigens houden wij ons aanbevolen voor mededeeling van bezwaren die nog mochten blijven bestaan en waarop de inlichtingen, voor zoover die ook voor anderen van nut kunnen zijn, in dit tijdschrift zullen verstrekt worden. (In een slotartikel zal de reorganisatie van den hypothecair' kadastralen dienst worden behandeld

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 57