5 49 verzwegen eigendoms overdracht plaats gehad? Het laatste is het meest waarschijnlijk. Zooals het in den regel gaat hadden notarissen en makelaars bij overdrachten of hypotheekstellingen zich vergenoegd met een extract uit den kadastralen legger, zonder het plan met de plaatselijke indeeling te vergelijken. Bij den aanvang van het proces werd nommer 539 gesplitst, het betwiste huis kreeg nieuw nommer 6663, dat voorloopig natuurlijk gesteld bleef te name van de Leeuw. Van Herpen ontleende zijn recht op het betwiste perceel niet aan den vorigen bezitter want hij werd in 1888 eigenaar van de aangrenzende perceelen door toewijzing op een excutorialen verkoop door den eersten hypotheekhouder krachtens onherroepelijke vol macht (B. W. art. 1223). Daar het betwiste nummer (539 ge deeltelijk) niet in het borderel van inschrijving was genoemd, was het niet met hypotheek belast. Daarom kon ook de hypotheekhouder er geenerlei recht op overdragen. Partijen waren echter onbekend met dien vicieusen toestand, niemand twijfelde destijds aan het goede recht door van Herpen verkregen. Maar aangezien hij zijn recht noch aan den hypothecairen schuldenaar, noch aan den schuldeischer ontleende, was het klaar blijkelijk, dat hij geen eigenaar was van het betwiste perceel. Maar bezitter was hij dan toch, zij het ook zonder titel en de wet hand haaft hem in het bezit, totdat een ander zijn beter recht bewijst. De arrondissements-rechtbank en het gerechtshof te Amsterdam waren van oordeel dat tegenover een dergelijk bezit het betere recht van de Leeuw uit zijn reeks titels voldoende bleek en wezen diens eisch toe. Van Herpen verdedigde zich tot het uiterste, hij ging cassatie van deze vonnissen beproeven. Voor zoover de cassatiemiddelen steunden op acquisitieve of ex- tinctieve verjaring (artt. 2000 of 2004 B. W.) kunnen zij onbe sproken blijven, daar zooals wij zagen, van Herpen zich niet op een voorganger, aan wien hij het recht van bezit ontleende, kon beroepen. Als voornaamste cassatiemiddel werd aangevoerd schending van artt. 639, 1927 en 1902 B. W. Ten onrechte zoo werd gepleit had het Hof in de titels

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 59