5 een regelmatigen omslag der grondbelasting, de bijhouding zoolang mogelijk voort te zetten en, waar deze onmogelijk wordt, door her meting tot algeheele vernieuwing over te gaan. De onophoudelijke veranderingen in den platten grond der gebouwen en in de inwendige indeeling van elk eigendom moeten opgemeten worden en geven tot voortdurende wijziging der kaart, tot vernum meringen en overboekingen aanleiding; deze hebben voor 80 a 90 °/0 plaats zonder dat de eigendomsgrenzen veranderd zijn. De basis voor de boekhouding op den eigendom is dus veranderlijk door invloeden, waaraan die boekhouding vreemd moest blijven; de omschrijving van onroerende goederen door vermelding van de ka dastrale nommers in koop- en andere akten, heden juist, deugt morgen niet meer. Sommigen meenen, dat tegenover deze bezwaren althans één voor deel staat. Wanneer een eigenaar een deel van zijn grond wil verkoopen, zal hij dikwijls dat deel door geheele bestaande kadastrale nummers kunnen aanduiden, zoodat opmeting der nieuwe eigendoms- grens onnoodig is. Maar juist in dit schijnbare voordeel ligt een der grootste nadeelen. Vele grenzen van kadastrale perceelen, die niet tevens eigendoms grenzen zijn, worden meer of minder verplaatst al naarmate de eischen van de cultuur of andere invloeden dit meebrengen. Op het oogen- blik, dat zulk een grens door eene koopakte eigendomsgrens wordt, stemt hare plaats dus niet meer overeen met die op de kaart, zonder dat kooper of verkooper dit vermoeden. Hierin ligt een der grond oorzaken, dat zelfs de meest nauwkeurige kaart op fiscalen grondslag op den duur niet bijgehouden kan worden. Eene kaart, die niet duurzaam bijgehouden kan worden vormt een gebrekkig een onvoldoend fondament voor de boekhouding op den grondeigendom. Deze boekhouding behoort te berusten op het perceel als éénheid. Daartoe is noodig eene kadastrale aanduiding van het perceel, welke niet verandert, zoolang de grenzen van het perceel niet veranderen tengevolge van de openbaarmaking eener akte; dus een perceel uitsluitend gevormd door grenzen van zakelijke rechten. Eene kaart, welke alleen dergelijke eigendomsperceelen bevat, kan duurzaam bijgehouden worden. Elke wijziging in de grenzen blijkt uit de openbare registers.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 5