6 Daar de grondbelasting van iederen eigenaar afzonderlijk wordt geheven, vormen de eigendomsperceelen tevens hoofdfactoren voor een belasting-kadaster. Aan het eigendomsplan behoeft alleen eene onderverdeeling der eigendommen met de figuratie der gebouwen te worden toegevoegd. Doch en dit voordeel achte men niet gering hiervoor is geen groote nauwkeurigheid vereischt, daar die onder verdeeling voor niets anders dient dan als factor voor de bepaling der belastbare opbrengst. Ook kan het aantal belastingperceelen veel kleiner zijn dan thans, waardoor eene aanzienlijke besparing van tijd en kosten voor opmaking en bijhouding van het kadaster kan verkregen worden, want een groot deel der kadastrale werkzaam heden is evenredig aan het aantal nummers. Het inrichten van een eigendoms- èn van een belastingskadaster beteekent niet dat er in plaats van ée'n, twee kadasters zullen zijn met dubbel werk en dubbele kosten, doch dat het kadaster gesplitst moet worden in twee ineensluitende deelen, zoodanig, dat de op making vereenvoudigd, het werk verminderd en kosten bespaard worden. De twee deelen behooren samen één organisch geheel te vormen, zij moeten vereenigd worden maar niet vermengd en daar door verward. Het eigendomskadaster is de grondslag van het be lastingkadaster, het laatste vult het eerste aan, zonder het te belemmeren in zijne zelfstandige werking. Een beknopt overzicht van de op te maken plans en registers, ten einde de inrichting van het tweeledig kadaster te overzien, moge als inleiding dienen voor eene meer uitvoerige uiteenzetting. Voor het eigendomskadaster worden opgemaakt een minuutplan met bijblad. Voor elke hermeten gemeente wordt een algemeen register (N°. 2b) opgemaakt, de bijhouding van het bestaande algemeen register (N°. 2) wordt daarna voor die gemeente gestaakt. Het wordt ingericht in volgorde van de sectiën en nommers, een folio voor elk eigendom. Dit register vormt het grootboek van den grondeigendom en kan als grondboek of als grondregister dienen bij invoering van een positief stelsel. Naast dit algemeen register wordt een perceelenregister (N°. 69b) aangehouden, eveneens in volgorde der sectiën en nommers, waarin op de rechterbladzijde naast elk nommer naar de hypothecaire

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 6