76 nauwkeurigheid, die bij de vereffening in één geheel zou ver kregen zijn. De vereffening geschiedde natuurlijk altijd volgens de methode der kleinste quadraten. Die van Simplak, 1« deel, is uitgevoerd volgens de classieke maar omslachtige methode van Bessel, en wel met log. van 9 decimalen: de m. f. der uitkomst was (zie bladz. 74) 2230 eenheden dier decimaal. De log. Sin. werden ontleend aan een tafel met 10 dec. De zoodanige bestaan er verscheidene. De oudste is die van Gellibrand, Trigono- metria Brittannica met een interval van 0°,01 36", uitgegeven door Vlacq te Gouda in 1633. In hetzelfde jaar ver schenen de tafels van Vlacq zeiven, met een interval van 10". Deze zijn later nagezien en gecorrigeerd door Vega, Thesaurus Logarithmorum 1794, welke de dikke folianten tot een handig boek heeft vervormd. Betrekkelijk die tafels van Vega heeft Gauss (Astron. Nachr. 1851, Bd. 132 s. 182/4) verklaard, dat hij bij veelvuldige narekeningen de log. der getallen (van 1 101000) steeds zeer nauwkeurig bevond, maar in die der goniometrische functien vele fouten, tot 4 eenheden der 10e dec., ontdekte. Prof. Oudemans heeft de tafels van Gellibrand gebruikt. (III, 32). Bij deze eerste vereffening vinden wij de hoeken in tienduizendste deelen van secunden opgegeven, ofschoon de correctie van één der richtingen 2" bedraagt. Bij de vier later vereffende netten werd de meer eenvoudige methode van Gauss gevolgd, waarbij aan elke richting hetzelfde gewicht gegeven wordt. Tevens werden de hoeken op 2 dec. van secunden afgerond en de correcties in 3 dec. medegedeeld. De log. zijn in 7 juiste dec. berekend met toevoeging der 8ste uit de inter polatie (III, 52, 57, 113.) Prof. Oudemans heeft bij de bereke ning der zijden eene der drie methoden van Delambre (zie dit Tijdschrift 1889 blz. 300) gebruikt. Bij het net van Logantong, 2e deel, begon Prof. Oude mans de correctie voor de hoogte van het richtpunt, in verband met de ellipsoïdische gedaante der aarde, in aanmerking te nemen, eene correctie, die trouwens voor geen der punten van dit net 0",1 bereikte, en zelfs voor den Merbaboe en Lawoe hoogstens 0",33

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 86