regel uit één, zelden uit drie cijfers bestaande. Bij wijziging in de onderdeden van een eigendom krijgen de betrokken belastingper- ceelen nieuwe nommers, doch het eigendomsnommer blijft bestaan. Technische grondslag. Bij de nieuwere kadasters in andere landen wordt veel gewicht gehecht aan eene duurzame afpaling der eigendommen. Zooveel doen lijk wijst men elk grenspunt aan door een grensteeken, bij voorkeur door een steenen paal. Daarbij worden allerlei hulpmiddelen te baat genomen om verplaatsing dier grensteekens te voorkomen of met zekerheid te kunnen constateeren. In ons land met zijn slappen bodem liggen de meeste eigendoms- grenzen in het midden of langs den kant van slooten, weteringen, wegen enz., meer dan andere grenzen aan langzame verplaatsing blootgesteld. Algemeene duurzame afpaling dezer grenzen is zeer bezwaarlijk en kostbaar. Steenen palen langs den kant van slooten, aan den voet of in de glooiing van kaden of dijken geplaatst, zakken licht over. Worden zij paarsgewijze en zichtbaar te weerszijden van een sloot geplaatst ter aanduiding van het midden en op voldoenden afstand van de kanten, dan staan zij allicht in den weg bij het bebouwen. De plaats der eigendomsgrenzen kan echter duurzaam bepaald worden ten opzichte van kunstmatig en op doelmatige wijze aan te brengen vaste punten, welker aantal in den regel geen honderdste deel behoeft te bedragen van het aantal grenspunten. Daarentegen moet aan de onveranderlijke plaatsing dezer punten bijzondere zorg worden besteed en de geometrische ligging onderling en ten aanzien van kerktorens en andere driehoekspunten van hoogeren rang door driehoeks- en polygoonmeting met groote nauwkeurigheid worden bepaald. Zij behooren onder den grond verzekerd en zooveel mo gelijk boven den grond zichtbaar te zijn ten einde te dienen voor de bijhouding van het eigendomskadaster. Verdwenen punten moeten met onverzwakte nauwkeurigheid herplaatst of elders door andere vervangen kunnen worden. Het aantal punten moet toenemen bij sterkere parcelleering.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 8