Secundaire driehoeksmeting. Behalve de hierboven reeds vermelde werkzaam heden voor het verkennen en inrichten der stations voor de secundaire driehoeks meting en het instellen van tusschenpunten en nevenpunten voor zooveel dat, op de punten van de eerste orde mogelijk was, kon verder aan de secun daire driehoeksmeting niets worden gedaan. Het gemis van de noodige localiteit aan de Polytechnische school voor het onderzoek en de regeling der instru menten en de oefening van het personeel is daarvan, zooals herhaaldelijk in ons jaarverslag vermeld werd, de oorzaak. Het overleg dat ingevolge de missive van Uwer Excelentie's ambtsvoorganger van 21 Maart 1890, n°, 510, afd. K. W., gehouden werd met den directeur der Polytechnische school en en den Rijksbouwkundige voor de gebouwen van onderwijs, heeft wel geleid tot het maken van een voorloopig plan voor die gebouwen, maar van een be gin van uitvoering daarvan werd niets vernomen. Intusschen blijven wij de grootste moeielijkheden ondervinden bij het onderzoek der instrumenten enz. Dat de bovengenoemde theodoliet tenminste in zooverre onderzocht kon worden, dat over het al of niet aannemen daarvan, eene beslissing genomen kon worden, is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de toevallige omstandigheid, dat hij ont vangen werd juist bij den aanvang der kerstvacantie, zoodat toen enkele dagen achter elkaar gebruik gemaakt kon worden van het lokaal der afdeeling natuurkunde aan de Polytechnische school, waar een behoorlijk vaste opstelling voor dit onderzoek verkregen kan worden. Dat ook gedurende de vacantie der Polytechnische school niet altijd gebruik gemaakt kan worden van lokalen en inrichtingen in andere afdeelingen dier school werd te gelijker tijd door de commissie ondervonden. Gebruik willende maken van de gunstige omstandig heid, dat bij den aanvang der kerstvacantie de temperatuur tot beneden het vriespunt gedaald was, om de baak voor aistandsmeten ten dienste der cen treeringen bij lage temperatuur te vergelijken, moest van dit onderzoek worden afgezien omdat de comparateur zich bevindt in een lokaal, niet tot de afdeeling Geodesie behoorende en daarin gedurende de vacantie andere werkzaamheden werden uitgevoerd. Voor de uitvoering der berekeningen gedurende de wintermaanden, werd het vroegere postgebouw aan de commissie afgestaan en in den loop van het jaar betrokken; hierdoor is echter alleen tijdelijk voorzien in de behoefte aan lokalen voor de berekeningen. Onderzoekingen bij instrumenten en oefening van het personeel, waarbij het noodig is aan de instrumenten eene vaste op stelling te geven, kunnen daar niet worden uitgevoerd; afgezien nog van het gemis van inrichtingen en hulpmiddelen, die van de Polytechnische school niet verwijderd kunnen worden. Wil de uitvoering van de secundaire driehoeks meting niet jaren lang vertraagd worden, dan dient spoedig er toe te worden overgegaan om voor de noodige localiteit, in verband met de afdeeling Geodesie der Polytechnische school, te zorgen. Getijwaarnemingen. Op gelijke wijze als vorige jaren werd de berekening 86

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1892 | | pagina 96