104 De afgebeelde magneetnaald stelt ons verder in staat de hoeken a en j? te vinden, waarna de plaats van O ten opzichte van M en N bepaald is. Op dezelfde wijze kan de plaats ten opzichte van die punten van eene tweede standplaats O' bepaald worden, waarna kaarteering van het terrein mogelijk is. Neemt men uit drie plaatsen fotografieën, dan kan zelfs eene kaart van een terrein ontworpen worden, zonder dat een enkele afstand op dat terrein bekend behoeft te zijn en waarop toch de werkelijke afstanden vrij nauwkeurig berekend kunnen worden, zoodra de hoogte van het objectief van het gebruikte instrument boven een gedeelte van het gefotografeerde terrein, of bij opnemingen van uit zee boven het zeeoppervlak, bekend is. Dit brengt ons van zelf tot de mogelijkheid van kustopnemingen van af een schip in het voorbijvaren. Zijn in drie standpunten 0lt 02 en Os (zie Fig. 22) fotografieën genomen van een terrein met een instrument, dat geheel tot foto- grammetrische doeleinden is ingericht, en waarbij ook de magneet naald op de fotografieën is afgebeeld, dan kunnen (zie Fig. 21) uit die fotografieën de hoeken m,, m2. m3, nlt n2, en n3 waaronder drie markante punten M, P en N op het terrein van uit Oj, 02 en 03 gezien worden, afgeleid worden. Zet men nu M N op willekeurige schaal uit, dan zijn zeer een voudig (zie ook Fig. 13) de hulppunten Q1( Q2 en Q3 te construeeren. Met behulp van de hoeken m «3 «2 en n a1 a2 vindt men verder op dezelfde wijze het hulppunt Q. P ligt dan in de richting Q Q2 en is daardoor naar het problema van Snellius (Fig 13.) bepaald. De constructie van Fig 21 voert nu op eenvoudige wijze tot bepaling der plaats van de standpunten Oj, 02 en 03 ten opzichte van M, P en N. Het opnemen van vlakke kusten volgens gewone meetmethoden is louter tijdverspilling. In Amerika wordt dan ook de fotogram- metrie voor kustopnemingen in ruime mate toegepast. Elke andere meetmethode geeft alrijd slechts een min of meer beperkt aantal punten van de kustlijn: de fotogrammetrische methode geeft een maximum in een minimum tijd. De meest eenvoudige wijze van fotografische opnemingen van vlakke kusten is wel die met horizontale gevoelige plaat boven uit

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 106