105 den mast van een schip, welks bewegingen bij momentfotografieën geen merkbaren invloed uitoefenen, of wel uit een luchtballon De aan het terrein evenwijdig genomene fotografie is de kaart zelve. Wat de ballons betreft, komen de kabelballons in de eerste plaats in aanmerking. Een bezwaar van dergelijke opnemingen is, dat wegens de geringe hoogte van de standplaats boven den grond slechts een klein terrein gedeelte afgebeeld kan worden. Proefnemingen hebben echter bewezen, dat men ook met den vrijen ballon op eene aanzienlijke hoogte tot fotogrammetrische doel einden uitstekend geschikte fotografieën verkrijgen kan. Zoo moet Freiherr. v. Haagen zeer goed geslaagde fotografieën van uit eene hoogte van 1050 M genomen hebben. En ook Dr. Pietsch deelt in het: „Zeitschr. f. Verm." Jaarg. 1887 mede, dat door hem en zijne leerlingen zeer goede resultaten door ballonopnemingen zelfs met hellend tafereelsvlak verkregen zijn. Hoe meer de ballonopnemingen slagen, hoe juister de fotografieën worden: des te meer zal de fotogrammetrische meetmethode in eere komen. „Geen enkele meetmethode", zegt prof. Schiffner in zijn uitstekend leerboek: „die photographische Messkunst", levert zoo eenvoudig en zoo snel zulke nauwkeurige resultaten." En, al is nu nog niet te voorzien of het denkbeeld van Henry la Luberne, behandeld in het Tijdschr. voor K. en L. Jaarg. II door den heer van Beurden onder den titel „Het Fransche toekomst-ka daster van Henry la Luberne", ooit voor verwezenlijking vatbaar zal zijn, de deskundigen zijn het er over eens, dat de ballonopnemingen, bij den snellen vooruitgang der fotografie op groote afstanden en der kennis van de luchtscheepvaart, van het grootste gewicht zijn en eene schoone toekomst hebben. Van zeer groot nut kunnen de ballonopnemingen in tijd van oorlog voor militaire doeleinden zijn. Trouwens reeds tijdens den Oostenrijksch- Italiaanschen oorlog in 1859 en nog meer tijdens den Fransch-Duitschen oorlog in 1871 werd de ballonfotografie tot verkenning aangewend. Niet alleen voor vlak maar ook voor geaccidenteerd terrein is de constructie van het plan en de bepaling der hoogteverschillen uit ballonfotografieën zeer eenvoudig. De hoofdpunten op horizontaal genomene fotografieën kunnen in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 107