107 geval de hoek bekend behoort te zijn, dien tafereelsvlak en terrein maken. Bij horizontaal terrein ligt OH0 in het horizontale vlak door het objectief; bij wel vlak doch niet horizontaal terrein moet OH0 evenwijdig aan het terrein gedacht worden. Voor de constructie yan alle punten van een vlak terrein uit eene daarop loodrecht genomene fotografie naar de methode in Fig. 24 aangegeven blijven de onderlinge ligging van grondlijn en de punten Oj O0 in het vlak van teekening steeds onveranderd. Op deze eigenschap berust de samenstelling van den zoogenaam- den perspectograaf van den architect Herman Ritter te Frankfort a. M.een toestelletje, waarmede uit eene enkele fotografie van een vlak terrein geheel mechanisch eene kaart samengesteld kan worden. Eigenlijk bedacht de heer Ritter dit instrumentje, zooals aan bouwkundigen bekend is, om het maken van perspectievische teeke- ningen van gebouwen uit plattegrond en opstand (wat voor den architect van belang kan zijn om te beoordeelen, welken indruk een gebouw, uit een of ander punt gezien, zal maken) te vereenvoudigen. En inderdaad kan men met den perspectograaf zonder dat men in alle geheimen der perspectievische constructieleer behoeft doorge drongen te zijn, uit plattegrond en opstand van het meest grillig gevormde gebouw het perspectievische beeld van uit een willekeurig punt op een willekeurig tafereelsvlak verkrijgen. Omgekeerd kan uit de fotografie van een' gebouwgevel de werke lijke verhouding der afmetingen bepaald worden. Na de voorafgaande theoretische beschouwingen over de fotogram- metrie past een geregeld overzicht van den ontwikkelingsgang dier meetmethode in de verschillende landen. Frankrijk. In Frankrijk maakte, zooals ik reeds in den aanvang van mijn opstel mededeelde, Laussedat het eerst de fotografie dienstbaar aan geometrische doeleinden. In 1858 gelukte het hem gunstige resul taten tot stand te brengen en in het volgende jaar deelde hij die aan de Parijsche academie mede. Het toestel, waarvan Laussedat zich bediende en hetwelk op de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 109