10 waarbij alle transactiën glad van stapel loopen, en niemand klaagt over den druk der ambtelijke contróle. Dit komt, omdat men daar genoegen neemt met iedere akte, die de echte handteekening van den vervreemder draagt, en zich verder niet bekommert om de tal- looze feiten, die eene akte, al is zij echt, invalideeren, als daar zijn gemis van handelingsbevoegdheid, gebreken in den consensusonge oorloofde oorzaak, verkorting van crediteuren, benadeeling van legiti marissen. Zoo worden ook in Duitschland, om het verkeer niet al te zeer te plagen, sommige der neteligste vragen buiten aanmerking gehouden. Door dit systeem te volgen, kan men zeer wel de voor deden van een positief stelsel van openbaarheid genieten, zonder de nadeelen der verificatie in den koop te nemen." Men staat verbaasd over zulk een argumentatie. Het is, als wilde men betoogen, dat de quadratuur van een cirkel mogelijk is door de oppervlakte van een willekeurig vierkant gelijk nr2 te stellen. Want wie betwist de feitelijke mogelijkheid, om de verificatie ter zijde te stellen en in te schrijven op goed geluk? Daartoe is waarlijk geen reis naar de tegenvoeters noodig. Men kan het dagelijks op al onze hypotheek kantoren zien geschieden. Maar juist, omdat bij ons op goed geluk wordt ingeschreven, wacht de Staat zich wel, de inschrijving te bekrachtigen. Dit stelt men, dat de Staat, die positieve kracht aan de inschrijving toekent, het niet kan verantwoorden tegenover derden, wanneer hij zonder behoorlijk onderzoek publiceert. Dat hij het niet kan tegenover die derden zelf, indien zij door eene onjuiste inschrijving, zonder schadeloosstelling van hun rechten ontzet worden niet tegenover zijne belastingschuldigen, indien deze er voor moeten bloedenniet tegenover de contribuanten in het waarborgfonds, indien naar het recept van Torrens zulk een fonds gesticht wordt om gedepossedeerden vrij te houden. En daarop antwoordt men: dat de Staat hiertoe feitelijk toch wel zou kunnen overgaan. Geen compliment voorwaar voor den modernen Staat! Doch er is meer. Men zegt: het Torrens-stelsel is vrij van de bezwaren der verificatie, en toch geen mobilisatie-stelsel. Het is vooral tegen deze laatste bewering, dat ik met nadruk moet opkomen. Voorzeker de heer Boer had het volste recht om te waarschuwen tegen de dwaling van oppervlakkige Fransche journalisten, die, afgaande op het bloote feit, dat Torrens aan de eigenaars en hypotheek-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 10