Militaire Verkenningen 109 het beeld niets van zijne scherpte verliezen en men verkrijgt in eens eene cilindervormige fotografie, die het voordeel heeft (zie Fig. 26), dat men den horizontalen hoek tusschen twee punten A en B onmiddellijk kan aflezen. Is r de straal van het cilin- ab dervlak, dan is a 180° X - n Het gebruik van gebogene daguerreotypeplaten bracht echter toen maals vele bezwaren met zich, waarom dergelijke toestellen dan ook spoedig in onbruik geraakten. Een der merkwaardigste panoramatoestellen uit de beginperiode der fotogrammetrie was wel het „fotografisch planchet" door A. Chevalier in 1858 van metaal vervaardigd en later meermalen verbe terd, hetwelk nog te Weenen bewaard wordt. In het Fransche leger werden instrumenten, naar dat model ver vaardigd, herhaalde malen met voorliefde gebruikt. De fotografieën, met deze instrumenten verkregen, waren echter verwrongen en niet scherp. Eene beschrijving van het planchet van Chevalier evenals verschei dene bijzonderheden uit de aanvangsperiode der fotogrammetrie in Frankrijk en Duitschland vindt men in de afleveringen van Juli en Augustus 1887 van het tijdschrift „de Natuur". In 1865 wezen Pujo en Tourcade (Les Mondes 1865 n° 4) voor het eerst op de mogelijkheid van het gebruik van hellende tafereels- vlakken. Na het eerste succes valt echter in Frankrijk gedurende langen tijd weinig vooruitgang te bespeuren in de opnemingen langs foto- grafischen weg. Eerst in den laatsten tijd vertoont zich weer wat leven op dat gebied. Dr. G. Le Bon, die in opdracht van het Fransche Ministerie van Oorlog voor archaeologische studiën Indië bereisde, nam weer zijne toevlucht tot de fotografie ter bepaling der afmetingen van monumenten. In zijn werk„les levés photographiques et la photographie en voyage, Paris 1889," beschrijft hij o. a. hoe eene gewone fotografische camera in een fotogrammetrisch instrument veranderd kan worden. Het matglas der camera werd door hem door lijnen in ruitjes verdeeld en het toestel met libel op het grondvlak hori zontaal gesteld met behulp van een kogelscharnier. Het verdeelde matglas is zeer geschikt om te kunnen beoordeelen, of horizontale

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 113