110 en verticale lijnen parallelle beelden hebben en ter meting van afstan den zonder directe meting. Aardig bedacht is de door Dr. Le Bon in gebruik gebrachte ,,Telestereometer." (Zie Fig. 27.) Het bij B ontstane beeld wordt door eene sterk vergrootende loupe bezien en afmetingen kunnen onmiddellijk afgelezen worden met behulp van een langs fotografischen weg verkregen micrometer met eene indeeling in tiende deelen van millimeters. Le Bon had zich het instrumentje, dat slechts een vinger lang is, laten maken om op zijne studiereizen in het Oosten, zonder de opmerkzaamheid te trekken, enkele afmetingen aan gebouwen te kunnen opteekenen. Van meer beteekenis zijn, volgens prof. Schiffner, de werkzaam heden op fotogrammetrisch gebied van den genie-kommandant P. Möessard, professor in de Topografie te St. Cyr. In 1889 verscheen van zijne hand te Parijs: ,,Le cylindrographe topographique", waarin hij o. a. een uitstekend ingericht panorama toestel beschrijft, dat als eene groote aanwinst voor de fotogramme- trie beschouwd mag worden. Als panoramatoestel ligt er hetzelfde denkbeeld aan ten grondslag als aan het toestel van Martens. Waar deze echter slechts over zeer gebrekkige daguerreotype- platen beschikte, staan Moëssard de tegenwoordige buigzame gevoe lige platen (films) ten dienste. Bij den cylindrograaf (zie Fig. 28) is het objectief in verticale en in horizontale richting verplaatsbaar aan de as, waardoor het 29 knooppunt juist in de as kan gebracht worden, wat het geval is, wanneer bij draaiing van het objectief om de as het beeld niet van plaats verandert. Voor den fotograaf is het instrument van belang omdat een geheele omtrek in eens gefotografeerd kan worden. Om het instrument tot fotogrammetrische doeleinden te doen die nen, bevinden zich op het bovenvlak2 libellen en eene boussole. Door middel van de vizierinrichting wordt de as gedraaid, waardoor het mogelijk is onmiddellijk te zien, welk gedeelte van het terrein afgebeeld wordt. Vóór de gevoelige plaat wordt een raam geplaatst, waarvan boven-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 114