Ill en benedenrand voorzien zijn van tanden, die ook gefotografeerd worden en onderling op een' afstand van een' hoekgraad van elkaar staan. De zijranden van het raam bezitten tanden, die op een afstand van 1/100 van den tafereelsafstand van elkaar staan. Eindelijk kunnen naar rechts en links langs het raam pijltjes ver schoven worden, die naar de aanwijzing van de boussole twee wind streken aangeven. ("Zie Fig. 29.) Horizontale hoeken en azimuths kunnen hierdoor onmiddellijk van de fotografie afgelezen worden. De tangenten van de hoogtehoeken kunnen eveneens met behulp van de verdeeling der zijranden in honderdste deelen opgegeven worden. Ook Laussedat heeft in den laatsten tijd weer van zich laten hooren. In de „Comptes rendus. Paris 1890 n° 20" behandelt hij hoe uit fotografieën, met hellend tafereelsvlak uit luchtballons genomen, de projectie van het terrein op een horizontaal vlak te vinden is; iets, wat trouwens prof. Schiffner op dezelfde wijze reeds in 1887 behandeld heeft in de „Mittheilungen aus dem Gebiete des Seewesens, 1887, 12 Heft, S. 748." In 1891 verscheen nog van Laussedat: „Paris photographe, Notice sur 1' histoire des applications de la perspective h la carto graphic", waarin hij vooral zijn best doet, duidelijk te maken, dat hem de eer van de uitvinding der fotogrammetrie toekomt. Alle beoefenaars der meetmethoden in andere landen, die zich verbeelden ook iets geschapen te hebben, noemt hij: „des inventeurs en retard". In 1892 is te Parijs nog een werkje verschenen van V. Legros: „Elements de fotogrammetrie", waarin ook de fotogrammetrie als reconstructie van perspectievische beelden behandeld wordt. Italië. Is Frankrijk het land, waar de eerste proefnemingen van toepas sing der fotografie op de topografie plaats vondenItalië is het land, waar de fotogrammetrie (daar fototopografie genaamd) de hoogste vlucht nam en door de Regeering als officiëele meetmethode in de hooge bergstreken gedecreteerd werd. Reeds in 1855 beschreef prof. Porro in zijne „fotografia sferica"

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 115