112 een tot topografische doeleinden bestemd fotografietoestel. Het toestel bestond uit eene camera met bolvormige gevoelige plaat, in welker middelpunt van kromming zich een bolvormig, met water te vullen en van diafragma voorzien objectief bevond. Ongelukkig stierf Porro juist, toen hij zich met ijver op de prak tische toepassing zijner denkbeelden wilde gaan toeleggen. Zijne instrumenten worden te Milaan met zorg bewaard. Na Porro's dood sluimerde de fototopografische wetenschap in Italië, totdat het Militair Geografisch Instituut, met het oog op de samenstelling der nieuwe kaart van Italië, op nieuwe proefnemingen bedacht was voor de opneming der hooge Alpenstreken. In 1875 nam luitenant Manzi Michele bij opnemingen in de Abruzzen, waartoe de Gran Sasso behoort, fotografieën ter aanvul ling der gewone planchetmeting. In 1876 deed hij op de hoogvlakte van den Mont-Cenis proeven met collodiumplaten. Met behulp van fotografie volbracht hij de topografische opneming van den Bart-gletcher voor eene kaart op schaal van 1 a 10000. Het bezwaar van het gebruik van vochtige collodiumplaten en de onzuiverheid der beelden, ten gevolge van de onvolmaaktheid der fotografische instrumenten uit dien tijd, maakten, dat de nieuwe wijze van opmeten niet met veel sympathie werd begroet en in 1876 zelfs officiëel afgekeurd. Zoo rustte de zaak weer tot 1878. In dat jaar wees echter generaal Ferrero op de noodzakelijkheid van nieuwe studiën op fototopografisch gebied en op zijn voorstel werd de Ingenieur Paganini Pio in de Apuaansche Alpen met de volgende opdracht belast: 1° Te onderzoeken, of fotografie in de hooge bergstreken mogelijk is en of in het moeilijk op te nemen Alpengebied fotografische pano rama's te verkrijgen zijn, geschikt om den topograaf de voorstelling van het ware karakter van het terrein te vergemakkelijken. 2° De opneming van uitgestrekte panorama's, die, op passende schaal langs fotografischen weg verkleind, kunnen dienen ter illustratie der bladen van de nieuwe kaart van Italië voor de hooge bergstreken. 3° Te onderzoeken, of uit die panorama's zelf de kaart geconstru eerd kan worden,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 116