114 6 en 7 der nieuwe kaart van Italië opgedragen aan Paganini Pioen Rimbotti, in dien zin: dat Rimbotti de lager gelegen gedeelten met het planchet zou opnemen, waarmede hij in 1887 een' aanvang maakte; terwijl Paganini voor de streken boven 2000 M uitsluitend de fototopografie zou toepassen. Deze opneming werd voltooid in 1890. Het op te nemen terrein was ongeveer 45000 HA groot en strekt zich uit van het dal van S. Giacomo naar het noorden, van Chia- venna tot aan de Zwitsersche grenzen met den Splügen-pas. De uitslag heeft bewezen, dat de fotografische meetmethode in het hooggebergte de voorkeur verdient boven elke andere meetmethode. Een en ander vindt men in het „Zeitschr. f. Verm. 1891 en 1892". Uitstekende afbeeldingen van de door Paganini gebruikte instrumenten komen daarin ook voor in een uittreksel van Adolf Schepp uit „La fototopografia in Italia", voorkomende in de „Rivista di Topografia e Catasto" en in de „Rivista marittima" van 1889. De fototheodoliet van Paganini van 1884 (zie Fig. 30) is zeer praktisch ingericht en kan op allereenvoudigste wijze geregeld worden. De drievoet, waarop het instrument rust, kan uit elkaar genomen worden en verschaft dan drie bergstokken. Het overige (camera, theodoliet en gevoelige platen in voldoende hoeveelheid) wordt geborgen in 3 lederen zakken, elk met zijn' inhoud ongeveer 7 a 8 KG. wegende. Twee soldaten en een gids dragen alles. Het instrument zelf bestaat uit eene vaste camera obscura, die door middel van eene schroef met veer stevig bevestigd kan worden aan eene alhidade, draaiende op een' limbus, die op gelijke wijze aan den drievoet vastgeschroefd en met behulp van de libellen, op den limbus aangebracht, door 3 stelschroeven S horizontaal gesteld kan worden. De optische as der camera staat loodrecht op het tafereelsvlak en het snijpunt van deze as met dat vlak is op de fotografie het kruispunt der afbeeldingen van twee, vóór de gevoelige plaat gespannen e, loodrecht op elkaar geplaatste, zilveren draden, die den horizon en de hoofdverticaal van het tafereelsvlak (fotografie) aangeven. Met de 3 stelschroeven S kunnen de horizon-draad en de optische as horizontaal gesteld worden. Op de alhidade staat verder een stevige arm, waaraan hoogte cirkel (H) en kijker (F) met waterpas (L).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 118