115 De optische assen van kijker en camera worden evenwijdig gemaakt door te richten op een verafgelegen punt en gebruik te maken van de daartoe aangebrachte correctieschroefjes. Het objectief der camera is voorzien van eene verdeeling, die het mogelijk maakt de uit- en inschuiving, en daardoor den gebruikten tafereelsafstand, tot in tiende deelen van millimeters af te lezen. Met dit instrument nu wordt door Paganini op elk standpunt een geheel panorama gefotografeerd, bestaande uit 10 fotografieën, ver kregen door de camera telkens 36° om te draaien. Als fototopografisch standpunt neemt hij een trigonometrisch bepaald punt of een, welks ligging ten opzichte van trigonometrisch bepaalde punten uit de fotografieën gevonden kan worden. Alle bijzonderheden, de fotografische opneming betreffende, worden in een veldboek aangeteekend. Op de mogelijkheid en noodzakelijkheid van contróle der oriënteering van de fotografieën, door middel van de trigonometrische gegevens, wees ik reeds vroeger. Is ééne fotografie georiënteerd, dan zijn ze het feitelijk alle tien. Fig. 31 stelt in horizontale projectie een panorama voor. Uit de figuur blijkt, dat de aan elkaar grenzende fotografieën eene strook van 1,5 cM. gemeen hebben. Dit komt, omdat de ge voelige platen een gezichtsveld van 42° bestrijken, daar ze 19 cM. breed en 24,5 cM. hoog zijn en de tafereelsafstand ongeveer 244,5 mM. is. Door dit over-elkander-grijpen der fotografieën valt het gemak kelijk te zien, of de horizon-draad soms bij de ronddraaiing van het instrument verschoven is. Wat den algemeenen gang der veldwerkzaamheden in het gebergte betreft, Paganini zegt daarvan ongeveer het volgende. Op een geschikt gelegen punt van uitgang richt men een klein laboratorium in, waar de noodige drooge platen, goed beschut tegen lucht en vochtigheid, bewaard worden. Van daaruit begeeft men zich met de benoodigdheden voor eene tent in de nabijheid der vermoedelijke standplaatsen. Van uit dit tweede punt bezoekt men dan dagelijks de standplaatsen. Eiken avond worden bij het schijnsel van eene lantaarn met roode glazen de aan het licht blootgestelde platen door nieuwe vervangen. Na opstelling van het instrument op een station duurt onder gewone

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 119