11 houders certificaten uitreikt, het Australische stelsel afschilderen als „een zuiver mobilisatie-stelsel" Daarmede gaf de geachte schrijver eene gewenschte leiding aan de studie der Australische wetgeving, eene studie, waarin hij ons aller voorganger geweest is, eene studie, die hij met rechtmatigen trots zijn geestelijk kind kan noemen. Maar er gaapt een wijde klove tusschen de stelling van den heer Boer: het Torrens-stelsel is geen zuiver mobilisatie-stelsel, en de bewering van mijnen vriend Treub: „het Australische stelsel is geen stelsel van mobilisatie" 2). De waarheid is deze: het Tor re n s- stelsel is een stelsel van positieve openbaarheid, verbonden met beperkte mobilisatie der zakelijke rechten. Het bewijs lever ik met de woorden van mijn tegenstander zeiven. Volgens hem en daarin ben ik het geheel met hem eens geschiedt iedere overschrijving „onder overlegging van het certificaat" 3); dat certificaat is een „legitimatiepapier" 4). Welnu, indien men dit toegeeft (en niemand zal het bestrijden, die de Australische wetten ooit heeft ingezien) dan behoort ongetwijfeld het Australische eigendoms- of hypotheek- bewijs tot de categorie der verhandelbare stukken, „papieren van waarde", gelijk mijn geachte ambtgenoot Molengraaff ze noemt, die daarvan de volgende definitie geeft5): „papieren van waarde zijn oorkonden, die, hetzij krachtens den wil van den uitgever, hetzij krachtens wetsbepaling, onmisbaar zijn voor de overdracht en het geldend maken6) van het daarin gedocumenteerde recht". Welnu, omdat de Australische certificaten volgens het eigen getuigenis van den heer Treub vóór de overschrijving ten name van een nieuwen eigenaar moeten worden overgelegd, juist daarom zijn zij „papieren van waarde", verhandelbare stukken. Wie als eigenaar wil worden ingeschreven, moet zich in het bezit van het certificaat doen stellen. Eene akte van transport is voor zijn doel niet voldoende 7). Maar het Australische stelsel houdt slechts beperkte mobilisatie in. J) Verkrijging van onroerende zaken (1890), p. 20 vg. J) W. v. N. A. n». 1183, p. 427. W. v. N. A. n". 1183, p. 428. W. v. N. A. n°. 1183, p. 427. 5) Leiddraad p. 113. 61 Lees: doen gelden. 7) Zij geeft hem slechts op eene voorloopige inschrijving recht.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 11