116 omstandigheden de opneming van een panorama ongeveer een uur. Zijn alle stations bezocht en alle bijzonderheden volgens de voor schriften aangeteekend, dan keert men naar het laboratorium terug, waar de negatieve platen door den fotograaf behandeld, de panorama's gerangschikt en op een plan de opgenomen stations gekaarteerd worden. Daarna vertrekt men met nieuwe platen naar een volgend centrum. Natuurlijk houdt men er rekening mede, dat men in den daartoe gunstigsten tijd de moeilijkst te bereiken berggedeelten bezoekt. Naar den aard van het terrein wordt het aantal standplaatsen grooter of kleiner genomen; doch steeds wordt er voor gezorgd, dat elk terreingedeelte gezien is uit 3 standplaatsen of minstens 2, die ter constructie van de kaart richtingen verschaffen, die elkaar niet onder al te scherpe hoeken snijden. Verder houdt men rekening met den stand der zon en met het feit, dat, vooral in de bergstreken, de beste fotografieën in den voor middag verkregen worden. Op het bureau dienen drie grafische instrumenten voor de kaartee- ring. (Voor beschrijving en afbeeldingen dier instrumenten zie: „Zeitschr. f. Verm.") Op twee vellen papier een voor de bepaling der punten: constructieplan (grafico), het andere voor het definitieve plan worden op de aangenomen schaal de trigonometrisch bepaalde punten ge bracht, die tot basis van het werk dienen. Met een1 bijzonder daartoe ingerichten transporteur worden, daarbij gebruik makende van de uitgepaste xen, op doorschijnend papier nauwkeurig de richtingen uitgezet van een fotografisch standpunt naar de omliggende trigonometrische punten. Met behulp van deze constructie brengt men op de beide plans ook de fotografische standplaatsen. Vervolgens zoekt men in de panorama's, die een zelfde terrein gedeelte bevatten, de noodige overeenkomstige punten en nummert die in rood. Daarna trekt men op het constructieplan (grafico) met behulp van den „settore grafico" in elk standpunt de richtingen naar die punten. De snijding van twee of meer overeenkomstige richtingen geeft dan de ligging van het gezochte punt in het plan. Eenmaal de ligging der punten in het horizontale plan hebbende,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 120