118 Deze camera-kijker nu is aangebracht in een ander stevig omhulsel, dat om eene horizontale as draaien kan en zelfs doorgeslagen kan worden. Dat omhulsel draagt aan de eene zijde: den hoogtecirkel met alhidade en waterpas, aan de andere zijde: schroeven om het in eiken stand te kunnen bevestigen en correctieschroeven om de collimatiefout te kunnen opheffen. De horizontale as van het omhulsel kan horizontaal gesteld worden, doordat zich aan den eenen arm, waarop eene spil dier as rust, cor rectieschroefjes bevinden ter verhooging of verlaging van het steunpunt. In het omhulsel kan aan de optische as van de eigenlijke camera kijker eene kleine verandering in stand gegeven worden en aan de camera zelf is eene kleine draaiing om hare optische as mogelijk. De eerste dient om de optische as der camera loodrecht op de horizontale as van het omhulsel te kunnen stellen; de tweede beweging is noodig ter horizontaalstelling van den horizon-draad. Eindelijk zijn nog andere schroeven aangebracht, om na regeling en opstelling van het instrument verschuivingen te voorkomen. In zijne verhandeling gehouden op het 1® Italiaansche Geografisch Congres te Genua in Augustus 1892, zegt Paganini: dit instrument „bezit de goede eigenschappen van een' volmaakten theodoliet met „doorslaanden centralen kijker en is tevens eene camera obscura, «die de grootst mogelijke nauwkeurigheid bezittende fotografieën «verschaft, voorzien van de elementen, noodig voor fototopografische „opnemingen." Met dit nieuwe instrument en dat van 1884 begonnen Paganini en Rimbotti in 1890 met de opneming van het hoogste gedeelte van het 29e blad der nieuwe kaart van Italië, bevattende de belangrijke groep van de Monte Rosa. In 1891 werden de werkzaamheden tijdelijk geschorst, omdat opnemingen voor uitsluitend militaire doeleinden gedaan moesten worden, waarbij Paganini tot de oplossing kwam van een ander zeer belangrijk probeem, dat met andere meetmethoden nooit zou kunnen opgelost geworden zijn. De laatste twee jaren, dat Paganini tot de Italiaansche Marine behoorde(18741875), werd hij belast met de opneming van gezichten, vuurbaken en kusttelegrafen, ter aanvulling der zee- en kustkaarten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 122