119 De gezichten, die op de zeekaarten worden aangebracht, moeten dienen ter verkenning der kust. De meest in het oog vallende punten van zoo n gezicht moeten er met nauwkeurigheid op geconstrueerd worden en behalve deze ook de bousoleoriënteering van af het schip op de plaats, van waaruit het gezicht is waargenomen. Dit punt moet eveneens op de kaart aangebracht zijn of minstens bij benadering aangeduid met den geschatten afstand tot een der in het oog vallende punten en het met de boussole bepaalde azimuth van de richting naar dat kustpunt. Voor die gezichten moest men van boord af eene zoo nauwkeurig mogelijke schets maken met vastliggend schip; met eene sextant mat men de hoeken, die de richtingen naar markante punten onderling maakten en ten slotte deed men boussoleopnemingen, om met de gemeten hoeken die punten in kaart te kunnen brengen. Daarna werden de afstanden berekend en vervolgens het gezicht geschetst, wat natuurlijk tamelijk onnauwkeurig was, omdat: le het schip slechts betrekkelijk stil ligt, 2® de gemeten hoeken geen stand- hoeken van verticale vlakken door de richtingen zijn, 3e de hoogten geen verband houden met de horizontale afstanden en eindelijk, wijl slechts weinigen de gave bezitten, op het gezicht snel en nauwkeurig dergelijke schets te vervaardigen. Paganini nu is op het denkbeeld gekomen, de fotogrammetrie ook aan te wenden tot het verkrijgen van nauwkeurige schetsen en ter oplossing van meerdere vraagstukken, de hydrografie betreffende. Ken instrument, door hem „azimutale fotografico genoemd, is naar zijne teekeningen te Florence vervaardigd. Dit instrument kan dienen, om van uit zee, met behulp van de richtingen naar vuurtorens en kusttelegraafseinen, topografische en hydrografische opnemingen te doen van havens en reeden en, op ontdekkingstochten of wetenschappelijke expedities, van weinig bekende kusten; en daar het beeld der zon en van den horizon zeer scherp op de in het instrument aangebrachte gevoelige plaat ver kregen wordt veronderstelt hij, dat met eene kleine wijziging dergelijk instrument ook nuttig kan zijn tot het doen van astronomische waarnemingen op zee, daarbij als gewoonlijk de correcties, noodig ter juiste bepaling der plaats van het schip, in rekening brengende.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 123