120 Het instrument, waarvan nog geen afbeeldingen in een of ander tijdschrift verschenen zijn, verschilt in de eerste plaats van de andere Italiaaansche instrumenten, doordat de horizontale draad op 1/i van de hoogte h 18 cM. der gevoelige plaat aangebracht is, welker breedte 24 cM. bedraagt: 1/4 der plaat dient dan voor de afbeelding der zee en 3/4 voor het terreingezicht. Aan het objectief kan weer, als bij de andere instrumenten, de lengte van den tafereelsafstand afgelezen worden. De camera rust in drie punten op een twee-armig voetstuk, in welke steunpunten schroefjes zijn aangebracht ter regeling van het instrument. Het voetstuk met de camera staat op eene alhidade en draait met deze om de as van een limbus, op welke as eene boussole stevig bevestigd is. De limbus is met drie schroeven, dienende ter horizontaalstelling van dezen, verbonden aan eene tamelijk zware plaat, die in een' ring van Cardanus opgehangen kan worden. Onder die plaat wordt, ter verlaging van het zwaartepunt, een zwaar gewicht bevestigd door middel van eene schroef met veer, die door het gewicht en de plaat heen geschroefd wordt in een' halven bol, waarmede het midden van den limbus op de plaat rust. Voor opnemingen aan land kan het instrument op een' drievoet geplaatst worden, terwijl men het voor opnemingen ter zee ophangt in een' ring van Cardanus, welks buitenste ring rust op vier pooten, die ingeschroefd kunnen worden in moerschroefjes, die zich op het dek van het schip bevinden. In den onderwand der camera bevindt zich boven de boussole het objectief van eene kleine hulpcamera, welker optische as loodrecht op de boussole staat. Een rechthoekig prisma brengt het beeld der boussole op de gevoelige plaat der groote camera. Wordt nu bij het fotografeeren door middel van een elastieken bal, waaraan eene buis met twee armen gelijktijdig door de twee objectieven het licht doorgelaten, dan wordt in het bovenste gedeelte der fotografie de magneetnaald afgebeeld, waardoor, zooals we vroeger zagen, de fotografie georiënteerd is ten opzichte van de windstreken. Verder is om de as van den limbus nog eene vizier-inrichting aan gebracht, welker as evenwijdig aan die van de camera gesteld kan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 124