121 worden, en die zoodanig is vervaardigd, dat de raaklijnen, uit de oculairopening getrokken aan de kanten van het plaatje met de kruisdraden, het terreingedeelte aangeven, dat afgebeeld wordt. Het richten door het matglas wordt daardoor overbodig. Het instrument behoeft slechts nu en dan aan land geregeld te worden, waarna het langen tijd elk oogenblik op zee kan dienen. Ter regeling stelt men het op het strand zoo dicht mogelijk bij het oppervlak der zee op en stelt den limbus horizontaal, welke horizontaalsteliing wegens de bijzondere inr;chting der daartoe dienende drie schroeven niet dikwijls gecontroleerd behoeft te worden. Daarna worden in de drie steunpunten der camera op het twee- armige voetstuk de bovenste schroeven losgemaakt en met de onderste zoolang gedraaid, totdat de horizontale draad der camera samenvalt met den zeehorizon. Na vastdraaiing der bovenste schroeven is dan het instrument geregeld en kunnen daarmede op de loodrecht staande gevoelige plaat fotografieën verkregen worden, voorzien van horizon, hoofdverticaal en beeld der magneetnaald. Beschikt men nu over eene zeekaart, waarop vuurtorens of andere markante punten der kust en de meridiaanrichting voorkomen, dan kan elke plaats van het schip met het instrument nauwkeurig bepaald worden. (Zie Fig. 21.) Twee verschillende fotografieën maken de kaarteering van het geheele terrein mogelijk. In Italië wordt in alle takken van dienst hoe langer hoe meer het belang der fototopografie erkend. Ook in Afrika past men ze toe. En dat de fototopografische werkzaamheden in Italië overal hoog staan aangeschreven, bewijzen de verschillende gunstige oordeelvellingen en het feit, dat de Engelsche regeering in Canada (Ottawa) reeds in 1887 zich tot het Italiaansch Geografisch Militair Instituut wendde om inlich tingen met het oog op fototopografische opnemingen in deRocky Moun tains, en ook van uit Tiflis voor opnemingen in den Kaukasus van wege de Russische regeering informatiën in Italië ingewonnen werden. Ook op het IX Geografisch Congres, in Maart 1891 te Weenen gehouden, waren allen het er over eens, dat, hetgeen van uit Italië op fotogrammetrisch gebied geëxposeerd was, al het andere aanwezige op dat gebied overtrof. C. J. COLPA. Wordt vervolgd).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 125