128 elk eigendom eene zoodanige omschrijving geeft, dat het te allen tijde in l'ggingi vorm en grootte op het terrein kan worden aangewezen. In een tijd, toen de grond weinig waarde had en zelden verandering in de indeeling ervan werd gemaakt, waren de zichtbare scheidingen of grens- teekens aan iedereen in de buurt bekend voldoende om de grenzen der eigendommen aan te wijzen. Doch thanc, nu de roede gronds dikwijls meer waarde heeft in guldens dan vroeger in centen, nu op eiken voet breedte prijs wordt gesteld, vooral bij terreinen, waar eene snelle afwisseling van eigenaars met eene geweldige versnippering van perceelen hand in hand gaat, is de kooper dikwijls met de juiste, soms slechts door gemakkelijk weg te nemen houten paaltjes aangewezen grenzen van zijn perceel, de hypotheek houder zelfs met de ligging van zijn pand niet bekend. Juist bij die toe standen worden veelal groote kapitalen in den grond gestoken, juist dan is de behoefte aan rechtszekerheid en grondcrediet het grootst. De veranderde maatschappelijke toestanden en het vermeerderde verkeer vorderen eenerzijds de mogelijkheid, dat men omtrent indentiteit en hande lingsbevoegdheid des eigenaars, alsmede omtrent zakelijke rechten en lasten op grondstukken zekerheid kan erlangen, zonder den eigenaar persoonlijk te kennenanderzijds vorderen zij dat door openbare gegevens kennis kan verkregen worden van ligging, grootte en vorm van ieder grondstuk, zonder dat plaatselijk onderzoek noodig zij. Ontbreken gegevens ter grensbepaling, dan staat een kooper met den besten titel menigmaal machteloos tegenover de usurpatie zijner buren. Hangt de plaats der grenzen van de willekeur der tijdelijke eigenaars af, dan zijn de rechten van hypotheekhouders niet veilig, en berust de eigendom feitelijk alleen op bezit. Rechtszekerheid van den grondeigendom eischt alzoo tweeërlei openbaarheid 1°. die ten opzichte van de wijze van verkrijging, van het subject der rechtsbetrekkingen (beginsel der publiciteit). 2°. die ten aanzien van de ligging en de grenzen van het goed, van het object dier betrekkingen (beginsel der specialiteit.) Het is onmogelijk, volledige rechtszekerheid te verkrijgen door alleen het beginsel der publiciteit door te voeren met verwaarloozing van dat der speciali teit of omgekeerd; het is tevens onmogejijk, beide beginselen tegelijk en op eenmaal door eene enkele instelling te verwezenlijken. Het beginsel der specialiteit kan op behoorlijke wijze alleen door middel van deugdelijke kadastrale kaarten tot zijn recht komen, dat der publiciteit vindt, in verband met de beginselen van burgerlijk recht, zijne verwezenlijking in openbare registers. blz. 115, v. Het is steeds een ideaal geweest van voorstanders van het nega tieve stelsel, de boekhouding zoo in te richten, dat ieder belanghebbende zelf met een oogopslag den juridischen toestand van een onroerend goed kan overzien. IJdele illusie!

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 132