129 Thans kunnen (eenvoudige gevallen uitgezonderd) alleen geroutineerde ambtenaren en klerken den draad volgen in de schijnbaar zoo eenvoudige boekhouding, en zonder eene andere inrichting der kadastrale kaart (bij eene geheele vernieuwing), waardoor eene rationeele boekhouding op het perceel mogelijk zou worden, kan hierin geene verbetering komen. Om dit duidelijk te maken, moet ik een oogenblik verwijlen bij de verwik kelingen, die een gevolg zijn van de voortdurende vernummeringen der kadastrale perceelen, waarmede menig verdienstelijk schrijver veel te weinig rekening houdt. De filiatie van perceelnommers kan men vergelijken bij de geslachtsboomeu van familiën. In opgaande en nederdalende lijnen, overal grijpen zij in elkaar. Een perceel kan door herhaalde splitsing en vereeniging met andere perceelen of perceelsgedeelten vele afstammelingen hebben met eene gezamenlijke grootte, welke die van het moederperceel vele, soms honderden malen overtreft. Teruggaande: een perceel kan ontstaan zijn uit deelen van andere, die elk weder van een aantal moederperceelen afstammen enz., zoodat het geheele aantal moederperceelen, tot de oorspronkelijke kadastrale nommers teruggaande, vele tientallen kan bedragen. Elk deel, waaruit een nommer is ontstaan, kan zijn eigen geschiedenis hebben. Voor een onderzoek naar titels van aankomst of naar de bezwaard heid behoort dus van elk betrokken kadasternommer eerst de geslachtslijst in opgaande lijn te worden opgemaakt, en, naast elk nommer van die lijst, te worden aangeteekend alle in het perceelenregister voorkomende verwijzingen naar de hoofdregisters. Het onderzoek in de overschrijvingsregisters kan niet beperkt worden tot de laatste 20 of 30 jaren, want daargelaten de mogelijkheid van stuiting of schorsing der verjaring vroegere contracten kunnen zakelijke lasten in houden, welke grooten invloed hebben op de koopwaarde van het goed. De akten zijn dikwijls vervat in voor velen onverstaanbaren stijl, soms zeer omvangrijk, ingewikkeld en verward, vooral die van veilingen. Zij dienen echter geheel te worden doorgelezen, indien men wil nagaan, of ge breken in vorm of inhoud ze invalideeren, indien men zeker wil zijn, dat zij geen voorwaarden inhouden, die tot eene vordering tot ontbinding kunnen aanleiding geven, dat zij geene erfdienstbaarheden of andere zakelijke lasten bevatten, „die daar drijven als zoovele droppelen olie in de ruime zee, hier „en daar verspreid; slechts het toeval doet den scherpzienden nazoeker er een ontdekken."1) Voor het onderzoek naar de bezwaardheid moet de geslachtsboom der perceelen reiken tot de vernieuwing der inschrijvingen in 1879. Men raad pleegt daartoe het perceelenregister n°. 69a en aangezien daaruit niet blijkt, welke inschrijvingen zijn doorgehaald, moeten alle deelen en nummers van 1) N. J. Verkoren, Weekbl. Not. en Reg., No. 1202, blz. 14.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 133