136 kregen plattegrond en profielen tentoongesteld, benevens een construc tieplan met bijbehoorende fotografieën van het Westfront van den Dom te Trier, die helder inzicht gaven in den arbeid, noodig ter vervaardiging van een plattegrond. De Dom te Trier werd fotogrammetrisch opgenomen ter verkrijging van teekeningen als basis voor restauratiewerkzaamheden. Genoemde fotografieën en langs fotogrammetrischen weg verkregen bouwkundige teekeningen werden welwillend ter bezichtiging door Dr. Meijdenbauer tijdelijk afgestaan. De fotogrammetrische opneming van groote gebouwen, zeide Dr. Meijdenbauer reeds in 1885, kost nauwelijks V4 van den tijd, die noodig zou zijn voor eene opmeting naar andere meetmethoden. In 1892 verscheen van Meijdenbauer het eerste deel van zijn werk over fotogrammetrie, waarnaar alle beoefenaars dier meetmethode reeds lang hadden uitgezien. In dat werk komt ook eene beschrijving voor van een naar zijne aanwijzingen vervaardigd en in den handel gebracht „Reiseapparat", dat op expedities van grooten dienst kan zijn. In 1878 nam Dr. Stolze met eene Meijdenbauersche Camera de oudste moskee van Perzië (met 54 platen in 5 uren tijds) en de ruïnen van Persepolis en Pasargadae (met 200 platen in 6 dagen) op, welke opnemingen langs anderen weg 1 a 2 maanden vereischt zouden hebben. Het plan der ruïnen overtrof buitendien alle daarvan bestaande in nauwkeurigheid. Beiden, Meijdenbauer en Stolze, hielden zich steeds aan de opne ming in elk standpunt door 6 fotografieën, daarbij het instrument telkens 60° omdraaiende. Zeer belangrijk zijn de beschouwingen van Dr. G. Hauck over „projectiv-trilineare Verwandschaft", voorkomende in het „Journal für reine und angewandte Mathematik 95 Bd. 1883." Hauck behandelt daarin eene nieuwe constructie van perspectievische beelden en komt dan tot merkwaardige beschouwingen over het verband tusschen verschillende projecties van een zelfde voorwerp of terrein. Heeft men twee loodrechte projectievlakken en komt op het eene het beeld van het oogpunt (objectief) van het andere voor, dan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 140