138 Messkunst" en in „Fr. Steiner, Die photographie im Dienste des Ingenieurs. Lief. I." Over de verdienste van Dr. Jordan op fotogrammetrisch gebied is reeds vroeger gesproken, Een warmen vereerder vindt de fotogrammetrie in den laatsten tijd in Duitschland in Dr. C. Koppe, professor te Brunswijk. In zijn reeds meermalen aangehaald leerboek over de fotogrammetrie vindt men eene afbeelding en eene beschrijving van een, naar zijne aanwijzing vervaardigden, nauwkeurigen fototheodoliet met constanten tafereelsafstand. Met zulk een instrument heeft Koppe op den 24sten Augustus 1888 de poolshoogte voor Brunswijk bepaald. Hij vond daarvoor 52°15',6 terwijl het „Geodatische Institut" 52°16',4 aangaf. Daarmede is het bewijs geleverd, dat de fototheodoliet voor waar nemingen aan den hemel en in den dampkring gebruikt kan worden. Natuurlijk zal men voor dergelijke zaken eerst dan tot de foto grammetrie zijne toevlucht nemen, als andere hulpmiddelen falen b.v. voor het opnemen van vallende sterren, noorderlicht enz. Meteorologen zullen zich gegevens kunnen verschaffen omtrent de hoogte en de beweging der wolken, alsook omtrent den weg en de lengte der bliksemstralen. Daartoe zijn noodig gelijktijdige opne mingen aan de telefonisch verbonden uiteinden van eene in lengte bekende basis. Op die wijze zijn door Koppe reeds op de, vroeger door mij reeds genoemde, .13 K.M. van elkaar liggende stations: Brunswijk en Wolfenbüttel waarnemingen omtrent lichtende nachtwolken gedaan. Deze opnemingen gaven het merkwaardige resultaat van eene hoogte dier wolken van 80 K.M, bij eene dikte der wolkenlaag van 10 K.M. De gewone, uit zwevende ijsnaalden bestaande, schapenwolkjes zijn zelden verder dan 7 a 8 K.M. van de aardoppervlakte verwijderd. Koppe wijst er verder op, dat ook op het gebied der hydrometrie fotogrammetrische momentfotografie veel kan bijdragen tot dekennis der vormen van uitstroomende en naar beneden vallende watermassa's. Op allerduidelijkste wijze is in Koppe's werkje in zijn geheel behandeld: de fotogrammetrische opneming der „Rosstrappe".

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 142