139 Het „Bodethal" is over eenige K.M. diep in de rotsen ingesneden en de scherp vooruitspringende, steile Rosstrappe dwingt de Bode tot vele bochten. Den schoonsten blik in het wild-romantische dal heeft men van Hexentanzplatz en van Lavière's Höhe uit, welke tegenover de Rosstrappe aan de andere zijde van het dal en een weinig hooger dan deze gelegen zijn. Deze punten werden als standpunten ter opneming der Rosstrappe gekozen en tusschen die beide een derde standpunt: „Teufelskanzel vooral omdat op Lavière's Höhe een gedeelte der Rosstrappe achter vooruitspringende, ontoegankelijke rotsen verborgen is. Om deze 3 standpunten en de Rosstrappe zelf onderling te ver binden, werd op het plateau van Hexentanzplatz eene basis van 110 M. met een staalband gemeten en met genoemde punten, door signalen zichtbaar gemaakt, tot een driehoeksnet verbonden. De hoeken werden tot op tiende-deelen van minuten nauwkeurig gemeten en hieruit werden de afstanden en hoogteverschillen voor het net berekend. De opneming had plaats met hellend tafereelsvlak. Verder komen alle noodige berekeningen voor de kaarteering in het werkje van Koppe voor, waarvan de kennismaking ieder wordt aanbevolen, die zich een duidelijk beeld wenscht te vormen van eene geheele fotogrammetrische opneming, van de vereffening van verschillen en eindelijk van de constructie van het plan. Koppe wijst bovendien op de mogelijkheid, om op het langs foto- grammetrischen weg verkregen horizontale plan een project te teekenen en dit weer in de fotografieën terug te construeeren, waardoor een oordeel geveld kan worden over het effect, hetwelk de een of andere aanleg zal maken. Als middelbare fout voor de hoogte van een punt bij de opneming der Rosstrappe vond Koppe 0.7 M. Bij een' gemiddelden afstand van 500 M. komt dit overeen met eene mogelijke hoekfout van 5 minuten of eene verschuiving van het beeld in de fotografie (bij een tafereelsafstand van 239 min.) van 0.3 min. Bij scherp begrensde voorwerpen als kerktorens, schoorsteenen enz. bedroeg de middelbare fout voor een hoogtehoek 1 a 2 minuten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 143