142 „onaangename ervaring opdoen, dat dalbodems 10 M. te laag en „waterscheidingen 10 M. te hoog aangegeven waren. „Daardoor werd, bij gegeven maximaalhelling, een oorspronkelijk „geschikt traject zeer ongunstig, ja onmogelijk. „In de Alpenlanden zijn de fouten nog grooter. „Hoogten zijn spaarzaam aangegeven, zelfs meestal beperkt tot „toppen en dalbodems. „Zoo ligt b. v. aan de noordelijke helling van de Mur-Alpenketen „een dal, welks bodem en hellingen 30 tot 70 M. afwijken van de „hoogte, door waterpassing van uit een gecontroleerd vast punt „verkregen. „Wilde men in zulke gevallen over terrassen en dalwanden studies „maken, dan zouden ons de kaarten geheel in den steek laten. „De bekende, voortreffelijke panoramateekenaar, professor v. Siegl „te Gratz, heeft mij mededeelingen gedaan, die zelfs het vermoeden „van niet juiste ligging van bergtoppen in de kaarten wettigen. „Ik vind nu, mijne heeren, dat de tijd gekomen is, aan deze treurige „toestanden een einde te maken en onze uitstekende militaire kaarten „in technisch- en wetenschappelijk bruikbare te veranderen. „Daartoe is boven alles de fotogrammetrie aangewezen. „Zij laat niets, noch aan nauwkeurigheid, noch aan snelheid van „opneming, noch aan aanduiding van het karakter der terreinvormen, „te wenschen over. Vooral daar, waar buitengewone hoogteverschil len voorkomen, is ze boven elke andere meetmethode te verkiezen. „De mogelijkheid: zich te allen tijde uit de fotografieën inlichtin gen te kunnen verschaffen, behoedt niet alleen voor overdrijvingen, „waarin teekenaars vervallen, waar ze slechts uit de herinnering „putten, maar leidt als van zelf tot scherper waarneming der natuur. „Trek voor trek is in de tentoongestelde kaarten de natuur weergeven. „Steilere en zwakkere hellingen, rotskammen, dalwanden, beekjes, „verschillende formaties enz. komen alle tot hun recht en brengen „levendigheid in het gewone doode schema der teekenmethode, bij „welke men te spoedig tevreden is met den ruwen vorm. „Eene commissie uit de Züricher Vereeniging van Ingenieurs heeft, „behalve talrijke andere wenschen met betrekking tot verbetering der „cartografie, ook de wenschelijkheid uitgesproken van samenstelling „en verkrijgbaarstelling van technisch bruikbare kaarten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 146