143 „De wereldtentoonstelling in 1889 heeft tot een vergelijkend „overzicht van den vooruitgang der cartografie aanleiding gegeven „en heeft in het bijzonder in Zwitserland den Ingenieur-topograaf, „majoor en professor Becker, professor Amrein en overste Fahrlander „tot nieuwe werkzaamheid in woord en schrift opgewekt. Ik wenschte „hieraan eenige opmerkingen toe te voegen, omdat het van Zwitser land gezegde ook van toepassing is op andere landen. „Becker doet verschillende voorstellen ter verbetering der Zwit- „sersche kaarten. „Hij wil herziening van vroegere opnemingen, die op onvoldoende „driehoeksmetingen berusten, geheel uitsluiten en breekt eene lans „voor de uitvoering van een relief van Zwitserland op schaal van 1 „a 25000 als grondslag voor eene juiste voorstelling. „Daartoe is de hulp van den staat en zijn proefnemingen aan een „reliefbureau noodig, waar allen raad kunnen halen, die zich met „het vervaardigen van reliefs bezig houden. „De Ingenieur-topograaf Simon had te Parijs een relief tentoon gesteld van de Jungfrau op schaal van 1 a 10000 (thans te Zurich „te bezichtigen), tot welks constructie hij 2000 fotografieën gebruikte: „een in alle opzichten grootsch werk. „Hij is in het vorige jaar ten behoeve van een ontwerp voor „eene bergbaan op den top der Jungfrau (4166 M.) met de fotogram- „metrische opneming van het laagste gedeelte der Jungfrau begonnen. „Eene andere wijze van opneming der enorm steile hellingen is „geheel ondenkbaar. „Welke moeilijkheden te overwinnen zijn, bewijst de noodzakelijk heid van het nemen van viseerrichtingen tot op 10 K.M. afstand „op omringende bergtoppen, van welke vele nog nooit bestegen zijn. „Voor de opneming der bovenste gedeelten tusschen de Silber- „lücke (3700 M. boven zeehoogte) en de Jungfrau (4166 M.) zal „Simon een bijzonder toestel doen vervaardigen. „Met behulp van de gegevens der opneming zal dan van, op „afstanden van 6 mm. op elkaar geplaatste, kartonplaten een nauw keurig relief gemaakt worden en daarna een negatief relief, waarin „door middel van draden de ligging der tunnels aan de steile rots wanden en onder de gletschers bepaald zal worden. „De opneming zal ongeveer 2 jaar duren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 147