144 „Simon gebruikt daarbij eene camera met horizontaal geplaatste „platen. „De dagbladen verhalen verder van bergbaanprojecten op den „Oertler en der Grossglockner, waarbij de fotogrammetrie zal toege past worden. Tot zoover Pollack! Ter kennismaking met de tot nog toe gevolgde wijze van opme ting in het hooggebergte is interessant, hetgeen van de hand van Dr. Finsterwalder voorkomt in den 2en jaargang der „Rivista di topografia e catasto" blz. 203. Dr. Finsterwalder schrijft: „De gewone geometrische meetmethoden laten ons in het hoog- „gebergte meestal in den steek, zoowel wegens het geaccidenteerd „zijn van het terrein als wegens de ontoegankelijkheid van sommige „Alpenstreken. „De coördinatenmethode is er geheel onmogelijk en nog veel meer „de polygoonmethode. „Tacheometrische opnemingen met theodoliet en afstandsmeter „zijn weinig doeltreffend, indien van uitgestrekte terreinenkaarten op „kleine schaal vervaardigd moeten worden en geheel onmogelijk in „ontoegankelijke terreinen. „Triangulatie geeft wel een groot aantal met nauwkeurigheid be paalde punten, maar geen voldoend aantal als basis voor de teekening „der details, waartoe langdurige berekeningen onvermijdelijk zouden zijn. „Er blijft dus niets anders over dan de grafische opneming met „het planchet, welke opnemingsmethode dan ook niettegenstaande „het onpraktische van het gebruik van het planchet, zijne geringe „stabiliteit bij wind en de bezwaren, aan het gebruik verbonden bij „vochtig weer en sterk zonlicht de meest algemeene is voor „opnemingen in de Alpenstreken. „Heeft men het planchet op een punt opgesteld, van waaruit men „een ruim gezicht heeft, dan is het eerste werk gewoonlijk als „dit punt niet trigonometrisch bepaald is het door „achterwaarts „insnijden" te bepalen ten opzichte van trigonometrisch bepaalde „signalen en vervolgens van uit dit punt de richtingen naar andere „belangrijke punten te construeeren: hopende, dat deze ook zullen „kunnen waargenomen worden van uit andere standpunten.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 148