148 hem reeds menig schoon voorbeeld ter illustratie van zijn nog onvol tooid leerboek: „die Photographie im Dienste des Ingenieurs", waar van de eerste aflevering in 1891 verscheen. Dr. Schell, professor te Weenen, deed ook een fotogrammetrisch instrument vervaardigen, waarbij de camera evenals bij het laatste instrument van Paganini als centrale kijker is ingericht, welks objectief zelfs boven het midden van het statief ligt. Ten slotte iets over de werkzaamheden van den hoofdingenieur der Oostenrijksche Spoorwegen V. Pollack te Weenen. De eerste belangrijke toepassing der fotogrammetrie vond plaats bij opnemingen op den Arlberg (in 1889) ter verkenning der lawinen- streken aan de eene zijde der gemaakte spoorbaan. Daar zeehoogten van 1000 —2000 M. voorkwamen, kwam Pollack al spoedig tot het inzicht, dat slechts de fotografie tot bereiking van het beoogde doel kon voeren. Bij de ongunstige weersgesteldheid ten tijde der opnemingen zou onmogelijk meer tijd aan veldarbeid besteed zijn kunnen worden, dan noodig was voor de fotografische opneming. Tengevolge dier slechte weersgesteldheid konden de fotografieën niet aan alle eischen der kunst beantwoorden, doch voor de geometrische opneming bleken ze voldoende te zijn. Aan de begroeide helling tegenover de op te nemen hoogten werd het noodige aantal fotogrammetrische standplaatsen bepaald door theodolietmetingen van uit punten in de as der tusschen de hellingen liggende spoorbaan; terwijl de fotografieën georienteerd werden met behulp van die op haar afgebeelde punten of van andere, die ten opzichte van de baanas waren vastgelegd. De standplaatsen werden zoo gekozen, dat de op te nemen spleten minstens van uit 2 punten door richtingen, die elkaar niet al te schuin sneden, bepaald konden worden. De afstanden der op te nemen punten van de correspondeerende fotogrammetrische standplaatsen bedroegen meestal 10001500 M. De bergkammen waren in sommige gevallen 20002500 M. en nog verder verwijderd. Op het meergenoemde IX Geografische Congres te Weenen was de eerste volledige Oostenrijksche fototheodoliet, vervaardigd naar het idee van Pollack met medewerking van Plafferl, te zien.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 152