149 Voor de eerste maal werd dit instrument gebruikt bij de opne ming van het lawinengebied aan den Reichenstein ten zuiden van Eisenerz in Stiermarken, welke verricht werd gedurende de laatste helft van Mei tot midden Juni 1891. Een dergelijk instrument met doorslaanden kijker werd te Weenen ook vervaardigd voor opnemingen in Griekenland. De heer Pollack veronderstelt, dat de fotogrammetrie niet weinig zal bijdragen tot de kennis der lawinenstreken. Wij hebben nu gezien, dat de fotogrammetrische meetmethode onovertrefbaar is voor opnemingen in het hooggebergte en bij aanleg van werken in dergelijk terrein en onschatbare diensten bewijst bij architïctuuropnemingen. Verder kan zij der meteorologie, astronomie, hydrographie en zeevaartkunde op velerlei wijze te stade komen. Overal, zegt Dr. Koppe, waar de andere meetmethoden onvol doende zijn, alsmede op wetenschappelijke expedities (men denke b. v. aan Noordpoolexpedities, waar men zeker liefst geen nauw keurige triangulaties uitvoert) kan van de fotogrammetrie een nuttig en veelzijdig gebruik gemaakt wordenredenen te over, om haar als een belangrijk hulpmiddel der praktische meetkunde te beschouwen. Andere meetmethoden geheel verdringen zal de fotogrammetrie niet; deze belangrijk aanvullen, zeker. De waarde der fotogrammetrie hangt in hooge mate van den vooruitgang der fotografie af. Wat deze kan praesteeren, blijkt b. v. uit het feit: dat Dr. Finsterwalder zuivere beelden van bergtoppen heeft verkregen op afstanden van 80 K.M. en tevens mededeelt, dat Hammerle van Dornbirn met behulp van zoogenaamde ortochromatische platen heldere beelden verkreeg op een' afstand van 140 K.M. Nog een belangrijk probleem zal moeten opgelost wordenhet verkrijgen van goede negatieven onmiddellijk op papier of van positieven, die niet aan krimping onderhevig zijn. Daarmede zal dan het nu soms noodige uitpassen op het glas, dat tot dat doel niet het meest geschikt is, vervallen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 153