150 Dan ook zullen de beschouwingen van Dr. Hanck over grafische constructies grootere waarde verkrijgen. En vragen wij ons nu af; „wat hebben wij in ons land aan de fotogrammetrie?", en denken wij daarbij alleen aan ons kadaster, dan is het antwoord helaas: ,,voorloopïg niets!" „Helaas!", zeg ik, want ik kan het mij zoo voorstellen, dat de heer Polla'ck gelijk heeft, waar hij beweert: „die Photogrammetrie ist zu den anregendsten und reizvollsten Aufnahmsarbeiten zu zahlen." Wien zou het niet toelachen, in plaats van langs elk hoekje eene ketting of meetlat te moeten doen trekken, op zekeren afstand een voudig eene fotografie te nemen. Voor het kadaster zou ook eene fotografische afbeelding van het terrein onomstootelijk de waarheid of valschheid eener bewering kunnen bewijzen. Maar, wanneer we al voorloopig geen groote waarde kunnen hechten aan de bruikbaarheid der fotogrammetrie voor onze kadaster metingen, alle andere voordeden, aan die meetmethode verbonden, kunnen ons land evenzeer ten goede komen als elk ander land. Buitendien hebben wij onze koloniën, waar bergachtige streken nu juist niet tot de uitzonderingen behooren. Er bestaan nog connexies met de Transvaal, waar men bezig is met den aanleg van spoorwegen. Men had ook daar misschien veel tijd kunnen besparen voor de daartoe noodige opnemingen of men kan dat later nog doen, als de aanleg van nieuwe werken noodig mocht zijn in de bergstreken. Zooveel is zeker: de fotogrammetrie of fototopografie wekt tegen woordig in alle landen de grootste belangstelling en er is, als het ware, een zekere naijver tusschen de verschillende beoefenaars er van, wie de schoonste resultaten zal bereiken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 154