HET KADASTER IN DE NEDERLANDSCHE JURISTEN-VEREENIGIN G. (Slot). Praeadvies yan I. Boer Hz. (Vervolg.) Handel. Ned. Jur. Ver. blz. 151, v. Onder het kadaster verstaat men eene instelling, welke door middel van kaarten en registers eene perceelsge wijze beschrijving geeft van den grond. Het wordt meestal gemeentesgewijs ingericht. De gemeente wordt verdeeld in sectiën, die door wegen, vaarten, rivieren, weteringen enz. begrensd zijn. De perceelen, in eene sectie gelegen, worden op een of meer plans afgebeeld en in bepaalde volgorde genommerd, zoodat door opgaaf van gemeente, sectie en nommer, een bepaald perceel is aangeduid. Bij vereeniging of splitsing van perceelen ver vallen deze nommers, de nieuwe perceelen krijgen nommers, volgende op de laatste der sectie. Het verband tusschen de oude en nieuwe nommers en de plaats (blad en ruit) waar de laatste zijn gelegen, vindt men in de registers. Yan de kadastrale registers is de legger het voornaamste. De legger bevat voor iederen eigenaar, vruchtgebruiker, erfpachter enz., in 't algemeen voor iederen belastingplichtige, een hoofd. Daaronder zijn de hem in de gemeente toebehoorende perceelen verzameld, voor elk perceel een regel, waarop, naast sectie en nommer, o. a. de grootte, de soort van eigendom en de belastbare opbrengst vermeld zijn. De legger is een fiskaal register, dienende voor den omslag der grond belasting (de perequatie), en kan voor de openbaarheid van den grondeigendom zijne beteekenis alleen ontleenen aan de gebreken in de inrichting der eigen lijke boekhouding op dien eigendom (de zoogenaamde hypothecaire). Voor de zekerheid van zakelijke rechten op den grond zijn alleen van gewicht de kaarten, met inbegrip der technische gegevens, waaruit zij zijn opgebouwd. In het vervolg wordt daarom hier met „kadaster" alleen bedoeld „de kadastrale kaart". Men onderscheidt fiskale- of belastingkadasters en rechtsgeldige kadasters de eerste dienen voor den omslag der grondbelasting, de laatste bovendien of uitsluitend ter vermeerdering der rechtszekerheid van den grondeigendom. Onder een fiskaal kadaster wordt verstaan een kaart van perceelen, begrensd door cultuurgrenzen of door afscheidingen of teekens van het werkelijk of oogenschijnlijk bezit. Ten behoeve van de bepaling der belastbare op brengst is groote nauwkeurigheid in de meting geen vereischte, aangezien de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 155