159 schatting toch slechts eene benaderingswaarde geeft. Groote nauwkeurigheid in de meting ter bijhouding, waarbij de bedoelde vage, veranderlijke perceel grenzen als grondslag moeten dienen, is bovendien toch niet bereikbaar. Onder een rechtsgeldig kadaster wordt verstaan eene kaart, waarop de grenzen der eigendommen zijn afgebeeld en waaraan door de wet bewijs kracht in rechte behoudens tegenbewijs1) is toegekend. Aan de meting voor de opmaking van het rechtsgeldig kadaster gaat vooraf eene vaststelling der grenzen (delimitatie) door de eigenaars en aan wijzing aan den ambtenaar, met de meting belast. De meting wordt met zorg en zoodanig uitgevoerd, dat fouten (vergissingen) zich zelf verraden. Als grondslag der meting dient een groot aantal, deels kunstmatig aan te brengen, vaste punten, welker plaats, ook onder den grond, „verzekerd" wordt en welker onderlinge ligging bovendien wordt bepaald door eene driehoeks- en polygoonmeting, in verband met eene driehoeksmeting over het Rijk 2), welke de torens en andere hoog uitstekende duurzame voorwerpen verbindt. De kadastrale techniek is een onderwerp van internationalen aard. Zij is in de laatste tientallen jaren, vooral in Duitschland, tot groote volkomenheid gebracht. Met de tegenwoordige hulpmiddelen is het niet moeilijk, de per ceelmeting, in aansluiting aan de bedoelde vaste punten, met zoo groote nauwkeurigheid uit te voeren, dat te allen tijde met voldoende juistheid de plaats van een eigendomsgrens kan aangewezen en nieuwe grenzen in het kadaster kunnen opgenomen worden. Nieuwe grenzen ontstaan dan alleen tengevolge van openbaarmaking van contracten, welke steunen op voorafgegane officiëele meting, onder aanwijzing door partijen. Hoewel reeds in de grijze oudheid rechtsgeldige kadasters bestonden bijv. in het Nijldal, onder de regeering der Pharaos zijn de meeste tegen woordige kadasters fiskaal en weinig nauwkeurig, vluchtig opgemaakt, ter voorziening in finantiëele behoeften van den Staat, zonder dat vooraf een behoorlijke grondslag gelegd, of een bekwaam corps landmeters gevormd was. Het is echter een algemeen verschijnsel, dat, kort na de tot standkoming van een fiskaal kadaster, de administratie van de boekhouding op den grond eigendom er beslag op gaat leggen. Geen wonder, voorwaar! Voor de aanduiding van grondstukken in een boekhouding, die bestemd is openbaarheid te geven aan zakelijke rechten op den grond, geeft het nummer van het fiskaal kadaster toch een veel beter middel dan opgaaf van beien- 1) In mijne verhandeling in de Economist/ jaarg. 1881, wordt onder „rechtsgeldig kadaster1' verstaan een kaart met rechtskracht, onder uitsluiting van tegenbewys. Dit standpunt is thans verlaten (Tijdschr. v. Kad. en Landmeetk. III, blz. 41 a 57). In overeenstemming met het spraak gebruik wordt hier een „kadaster met bewijskracht" ook „rechtsgeldig" genoemd. 2) Deze driehoeksmeting wordt sinds eenige jaren vernieuwd door de Rijks-commissie voor graad meting en waterpassing, met eene nauwkeurigheid, welke beantwoordt aan de hoogste eischen, thans door wetenschap en ervaring gesteld.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 156