154 bewijzen worden geleverd, en heeft verreweg de beste kansen. Is echter door getuigenbewijs aangetoond, dat inderdaad usurpatie heeft plaats gehad, dan valt nog de moeilijke vraag uit te maken, waar de vroegere grens heeft gelegen, en daarbij brengen de onzekere en tegenstrijdige getuigenissen van omwonenden den rechter in een moeilijk parquet. Het getuigenbewijs zal meestal slechts dan met vrucht worden ingeroepen, als usurpatie van niet geringe beteekenis is; hoogstwaarschijnlijk zal in dat geval ook uit eene vergelijking met de kadastrale kaart de grensverschuiving blijken. Het is dan niet te verwonderen dat de rechter, ten einde raad, zich houdt aan de bepaalde grenslijn, door deskundigen aangewezen als de kadas trale, al weet hij, dat deze eene andere kan zijn dan de werkelijke eigendomsgrens. Er is meer. In vele streken van ons land, vooral in en nabij de groote steden, heerscht het gebruik, bij overdracht of veiling van gedeelten van kadastrale perceelen, aan de opmaking der akte officiêele meting te doen voorafgaan. In Duitsch- land is zulks wettelijk voorgeschreven De omschrijving der kadastrale perceelen in de akte en de wijziging der kadastrale plans berusten dan beide op die meting. Er is dus een onmiddellijk verband tusschen de akte en de kadastrale bescheiden (plan en meetcijfers) en, ingeval de nieuwe grens ver loren raakt, leveren die bescheiden de meest betrouwbare hulpmiddelen om ze terug te vinden. Bij een twist over dergelijke grenzen, kan de rechter moeilijk bewijskracht aan de meting geheel ontzeggen. Wordt een perceel gerevindiceerd, dat door splitsing en vereeniging ver smolten is in nieuwe perceelen van verschillende eigenaars, ook dan levert het kadaster meestal het eenig hulpmiddel om de verdwenen grenzen te herstellen. Zoo ook voor eigendomsgrenzen, gelegen in meren, plassen, moerassen, open erven langs den weg enz., als niemand feitelijk of uitsluitend bezit uitoefent. Theoretisch heeft ons fïskaal kadaster geen bewijskracht: niemand kan, alleen op grond van verschil tusschen de kadastrale en de bestaande grens, met vrucht eene revindicatie instellen. In de praktijk heeft echter dat zelfde kadaster dikwijls een grooten, een overwegenden invloed bij de beslechting van grensgeschillen en daardoor op de rechtszekerheid van den grondeigendom gekregen J.) Waar geen kadaster bestaat of dit zoo defect is, dat het geenerlei invloed kan uitoefenen, heerscht feitelijk het recht van den sterkste. Wie zich in het bezit van een deel van 's buurmans erf weet te stellen en te handhaven, dus de slimste, de handigste of de brutaalste, zegeviert. De wetenschap, dat noch in het kadaster, noch elders, middelen gevonden worden voor grensconstateering, werkt demoraliseerend op de landelijke be- 1) Zie o. a. de Pruisische Grundbuch Ordnung 58. 2) Zoo ook Mr. P. R. Feith, Themis 1891 bladz. 184.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 158