155 volking. Terwijl diefstal van roerend goed streng wordt gestraft, kan usurpatie van onroerend goed straffeloos worden bedreven; het bezit wordt na een jaar door de wet, zelfs tegen den eigenaar, beschermd. Beati possidentes! Het gevolg is„que les honnêtes gens sont la merci des friponsque „ceux-ci, ne se trouvant retenus par aucun frein, se livrent audacieusement „aux plus déplorables déprédations, et que les usurpations se commettent „impunément, sans répression possible" „Tant de facilités pour l'usurpa- „teur dans l'exercice de la possession annale, tant de chances avantageuses au „succès de l'usurpation, doivent nécessairement multiplier ces fléaux dans „les campagnes; et en effet, ils y pullulent. De lè, une démoralisation „vraiment affligeante, et d'un effet d'autant plus contagieux, qu'elle trouve „son appui dans une loi. De quelque cóté qu'on envisage cette possession „annale, on y voit done nne pépinière de procés, l'impossibilité pour „l'homme honnête de lutter avec égalité contre tous les avantages „du fripon; une multitude de condamnalions sur la forme, contre la vérité „du fonds; un appat, qui conduit au mépris de toute morale"2). Door eene kaart met bewijskracht wordt usurpatie voorkomen. Zijn de eigenaars overtuigd dat de rechter bijna altijd meer waarde zal hechten aan de mathematische gegevens, waaruit de kaart is opgebouwd, dan aan andere onzekere en onbetrouwbare bewijsmiddelen, dan beproeven zij niet meer zich ten koste des buurmans door eene verschuiving der grens te bevoordeelen, of zullen zij althans berusten in de grensaanwijzing door een landmeter. Invoering van een rechtsgeldig kadaster wordt hier zoowel als elders door zaakkundigen eenstemmig gewenscht. Van andere zijde worden daar tegen bezwaren geopperd. Men betwijfelt of het rechtsgeldig kadaster bestaan baar is of bijgehouden kan worden onder een negatief stelsel van openbaarheid; men vreest dat invoering ervan tot een groot aantal processen zal aanleiding geven, of acht de kosten van de vernieuwing der kadastrale kaarten te hoog. Beschouwt men deze bezwaren en bedenkingen van nabij, dan blijft er weinig of niets van over. Indien eigendomsverkrijging door verjaring, ook van gedeelten van perceelen, is toegelaten, dan zal, zoo meenen sommigen 3), de kracht van eene rechtsgeldige kaart op den duur, door de werking der verjaring worden gebroken. Om in te zien dat dit slechts in schijn een bezwaar is, moet men goed onderscheiden tusschen subject en object der burgerlijke rechtsbetrekkingen, tusschen het beginsel der publiciteit en der specialiteit. Iemand kan een geheel perceel of een deel ervan verkrijgen bij titel: door 1) Noizet (ancien magistrat). Du Cadastre p. 205. 2) F. de Robernier (président du tribunal civiel d'Alais). De la preuve du droit de propriété, tome second, p. 19. 3) Bijv. Prof. Mr. J. C. Naber; blz. 3. v. van dezen jaarg (Red.]

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 159