15 paar niet onbelangrijke verschillen. Het Torrens-stelsel namelijk geeft certificaten af, die slechts in beperkte mate splitsbaar en slechts in beperkte mate verhandelbaar zijn. Splitsing kan naar Australisch recht de houder slechts dan verkrijgen, wanneer hij een zichtbaar stuk wenscht af te scheiden; want afscheiding van een evenredig deel of vestiging van een zakelijk recht wordt behandeld volgens de beginselen, die voor totale overdracht gelden. Overdracht anderer- zijds kan in beginsel slechts éénmaal plaats hebben, de tweede over dracht is eene onregelmatigheid, die de hypotheekbewaarder niet door de vingers behoeft te zien. Iedere verkrijger is dus strikt genomen genoodzaakt, zijn recht te doen verifiëeren ten einde de beschikkingsbevoegdheid te erlangen. Hij kan echter van geluk spreken, dat die verificatie niet nauw wordt genomen, zoodat hij dus van de leemten van het stelsel niet veel bespeurt. Dit voert terug tot de opmerking, dat het Torren s-stelsel kan worden gekenschetst als een verminkt of bedekt mobilisatie-stelsel, welks veel geprezen deugden voortkomen uit de beperkte mobilisatie, die het stelsel inhoudt. „Een zuiver mobilisatie-stelsel," als hoedanig volgens den heer Boer het Torrens-stelsel niet mag worden aangemerkt, zoude mijns inziens de voorkeur verdienen nog minder om het praktische verschil dan wel, omdat men daardoor zoude toonen, op de hoogte te zijn van het onderwerp, dat men regelt. Ter loops wijs ik hier nog op de omstandigheid, dat Torrens de rechten van certificaat houders in vele gevallen opoffert, waar men ze veeleer beschermen moest. Zoo is het bijv. geoorloofd een onroerend goed te execu- teeren, zonder dat men daartoe op het eigendomsbewijs beslag behoeft te leggen. Dit is, dunkt mij, verkeerd gezien, omdat de wetgever, waar hij eenmaal „papieren van waarde" schept of toelaat, alles moet doen om de circulatie te beveiligen. Met name, moet hij derhalve executie voor schuld op het „gedocumenteerde recht" uit sluiten, zoolang het document zelf nog circuleert. Om dezelfde reden acht ik het een misgreep van den Australischen wetgever, dat hij het nemen eener voorloopige inschrijving toestaat ook aan hen, die het certificaat niet kunnen vertoonen. Ik releveer zulks daarom, omdat sommige personen zoo verliefd zijn op het Torrens-stelsel, dat zij zelfs in dit onverantwoordelijk opofferen der belangen van de certificaathouders een staaltje van hooge legislatieve wijsheid zien.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 15