157 De vrees voor processen, ten gevolge van de delimitatie, is overal ongegrond gebleken. Kunnen bij uitzondering de eigenaars het niet eens worden, dan wordt de grens als „betwist" op de kaart aangeduid. Ter medewerking aan de delimitatie behoeft op de eigenaars geen dwang waarvan ons volk zoo afkeerig is te worden uitgeoefendhet is voldoende gebleken, hen te wijzen op hun eigen belang en niet gedelimiteerde grenzen als zoodanig op de kaart te brengen. De ondervinding, opgedaan bij delimi- tatien, bij wijze van administratieven maatregel ook hier te lande wel eens uitgevoerd, heeft bewezen, dat de eigenaars hun belang zeer goed inzien, dat zij gaarne en algemeen meêwerken en grensgeschillen daarbij in den regel langs minnelijken weg beslecht worden. Maar zoo wordt telkens beweerd al zou de invoering van een rechts geldig kadaster bij vernieuwing van het bestaande gerechtvaardigd zijn, in abstracto hoogst wenschelijk, een eisch des tijds mogen heeten, de hooge kosten der vernieuwing maken het onraadzaam er thans toe over te gaan. Deze bewering getuigt van onbekendheid met feitelijke kadastrale toestanden hier te lande, aangezien de vernieuwing sinds jaren begonnen is. De Re- geering heeft officiéél geconstateerd, dat thans reeds vernieuwing van een vijfde gedeelte van het geheele aantal gemeenten, alleen wegens technische gebreken, noodzakelijk is. Vernieuwing van de overige vier vijfden is slechts minder urgent, doch zal mettertijd evenzeer noodzakelijk worden, omdat de gebreken in de gronslagen, waarop ons kadaster steunt, er noodwendig toe leiden, dat de bruikbaarheid der kaarten jaar op jaar afneemt. Evenwel de vernieuwing heeft plaats op dezelfde, thans algemeen veroordeelde grondslagen als de oorspronkelijke kadastreering. Geen aan de meting voorafgaande delimitatie is voorgeschreven, geen bewijskracht wordt aan de vernieuwde kaarten gegeven. Wel heeft de vernieuwing plaats met zooveel omhaal en technische nauwkeurigheid, dat met dezelfde kosten een rechtsgeldig kadaster kon worden opgemaakt. Ook het vernieuwde kadaster is fiskaal en draagt, reeds bijzijn ontstaan, de kiem van spoedig bederf in zich. Voor een fiskaal kadaster zijn onze hermetingen veel te omslachtig en te kostbaar, voor een eigendoms kadaster geheel ontoereikend. Wegens gemis aan eene wet op het kadaster blijft men hinken op twee ge dachten. Gaf men aan de reeds begonnen vernieuwing een juridieken grondslag voor de afbakening der grenzen, dan zou zonder verhooging van kosten langzamerhand een rechtsgeldig kadaster kunnen verkregen worden. In eene wet op het kadaster mogen ook geene bepalingen ontbreken over huizen en andere bouwwerken, welke de eigendomsgrens overschrijden, over ruiling of overdracht van kleine strookjes grond tusschen naburige eigenaars, ten einde rectificatie der grenzen met geringe moeite en kosten mogelijk te

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 161