158 te maken, enz. Door over dergelijke punten uit te weiden, zou ik vreezen te ver af te dwalen Blz. 188, v. Laat ons thans nog nagaan, welke de gebreken zijn van een fiskaal kadaster, die de goede werking van elk stelsel belemmeren. Wanneer het publiek en wanneer deskundige ambtenaren eene kaart on nauwkeurig noemen, bedoelen zij niet hetzelfde. Is door een eigenaar de indeeling van zijn eigendom gewijzigd, zonder dat de veranderingen op de kaart zijn bijgewerkt, dan wordt de verkenning voor den leek moeilijk, te meer, omdat op onze kaarten geen onderscheid te zien is tusschen de, in casu ongewijzigde, eigendoms- en andere grenzen. In der gelijke afwijkingen ziet de deskundige weinig bezwaar, zij worden desgewenscht gemakkelijk bijgewerkt. Ter aanduiding in akten worden de gezamenlijke aan denzelfden eigenaar behoorende nommers opgegeven, welker grenzen immers met de eigendomsgrenzen overeenkomen. De technicus noemt een kaart onnauwkeurig, indien de afstanden van de perceelgrenzen op het terrein en de overeenkomstige op de kaart (na herleiding op de aangenomen schaal) belangrijk van elkaar afwijken. Dergelijke afwij kingen zijn meer regel dan uitzondering, nemen door allerlei oorzaken voortdurend in omvang toe, en ondermijnen de innerlijke waarde der kaart zoodanig, dat alleen door vernieuwing herstel mogelijk is. Voor de invoering van een positief stelsel zijn de bezwaren, in onjuiste tenaamstellingen gelegen, van ernstiger aard. Hiermede worden bedoeld, niet onjuistheden in den naam des eigenaars, doch de gevallen dat op zijn naam te veel of te weinig kadastrale nommers zijn gesteld of wel een geheel nommer, waarvan hij slechts een gedeelte verkreeg. Dergelijke fouten ontstaan voor namelijk door onjuiste of onvolledige vermelding der kadastrale nommers in akten, vooral in onderhandsche. Gedeeltelijk worden zij veroorzaakt door de zooeven besproken veranderingen in de indeeling van een eigendom. De eigenaar of de notaris ziet de scheiding tusschen twee perceelen van denzelfden eigenaar voor de kadastrale aan, hoewel zij na de vroegere kadastreering ver plaatst is. Een der perceelen wordt verkocht en aangeduid met een kadastraal nommer, terwijl mede een deel van het aangrenzend nommer in de akte had moeten vermeld worden. Herstelling van deze en dergelijke fouten kan in den regel alleen geschieden door overschrijving van rectificatiën der onjuiste akten of door overdracht of dading. Deze bezwaren behoeven de invoering van het Torrensstelsel niet te ver hinderen, mits na elke aanvraag, door een landmeter tijdens de zuivering een onderzoek wordt ingesteld, of de kaart in overeenstemming is met het terrein, de tenaamstelling met het bezit, en fouten vooraf worden hersteld. Na afgifte 1) Nadere byzonderheden treft men aan in mijne verhandeling over Reorganisatie van het kadaster. Tijdschrift v. Kad. en Landm. Deel VIII (1892) afl. 1, 2 en 4.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 162