159 van het certificaat zou aan overdracht van een gedeelte van een eigendom weder ambtelijke opneming moeten voorafgaan. Evenals in de Australische wetten zou de onaantastbaarheid van certificaten, ten opizchte van de grenzen der kadastrale nommers, moeten uitgesloten worden, behoudens de te verleenen bewijskracht aan het kadaster, voor zoover het op juridieken grondslag zou vernieuwd zijn. Door eene splitsing van bet te ver nieuwen kadaster in een eigendoms- en een belastingkadaster, met elkander in nauw verband doch niet vermengd, kunnen de bezwaren in de verander lijkheid van het belastingkadaster gelegen door wijziging der indeeling van eigendommen, door stichting, afbraak enz. bij de boekhouding op den eigendom worden ontgaan Hoewel ik dus uitreiking van certificaten vóór de vernieuwing van het kadaster niet zou wenschen uit te sluiten, zoo zal toch de meest geschikte tijd om eigenaars aan te sporen, hunne gronden onder eene Torrenswet te brengen, met die vernieuwing samenvallen. De landmeter, met de hermeting eener gemeente belast, komt in veelvuldige aanraking met de eigenaars, zoowel bij de deli mitatie als later bij de oproeping der eigenaars om zich van de juistheid der resultaten van de opmeting te komen overtuigen. De delimitatie is reeds eene zuivering in beperkten zin. Vele eigenaars brengen daarbij reeds thans onge vraagd hunne titels mee. Het onderzoek bij de zuivering voor het brengen van grond onder de Torrenswet is gedeeltelijk van technischen aard, vereischt althans kennis van de geschiedenis der opvolgende indeelingen van het terrein. De landmeter kan daarom den directeur van het grondregister uitstekende diensten bewijzen, ook omdat hij bekend wordt met feitelijke rechtsverhoudingen, met oorzaken van begane misslagen in akten, met beweerde rechten, die den directeur uit de akten niet blijken, met de woonplaatsen van belanghebbenden enz. Door de zuivering tijdens de hermeting der gemeente te doen plaats vinden, wordt het ook voor den kleinen eigenaar mogelijk, zonder veel kosten een certificaat te verkrijgen. Juist hij heeft het meest behoefte aan bedrijfskapitaal, om zijn erf te verbeteren, de cultuur intensief te drijven, doch het grondcrediet ligt thans buiten zijn bereik, wegens de hooge kosten van hypotheekakten voor kleine sommen. IY. Prof. Mr. H. J. Hamaker over het Hadaster. Rechtsgeleerd Magazijn Dl. 12 blz. 424 v. De voor den eersten dag aan de orde gestelde vraag, luidende: Is herziening wenschelijk van het stelsel onzer wet omtrent eigendom van den grond in de richting van het Grondboek- of het Torrens-stelsel of in anderen geest? is door het Bestuur naar aanleiding van de praeadviezen opgelost in twee bestanddeelen. 1) Reorganisatie van het Kadaster. Tijdschr. v. Kad. en Landm. VIII Afl. 1, 2 en 4.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1893 | | pagina 163